Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
04.10.2019 aktualizacja 04.10.2019

Kielce/ Uniwersytet Jana Kochanowskiego zainaugurował rok akademicki

Największa uczelnia w województwie świętokrzyskim - Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach - zainaugurowała w czwartek rok akademicki 2019/2020. To 50. rok akademicki w dziejach instytucji, na której studiuje ponad 12 tys. osób.

W wystąpieniu inauguracyjnym rektor UJK prof. Jacek Semaniak przypomniał, że będzie to jego ostatni rok pracy w drugiej rektorskiej kadencji na uniwersytecie. Podkreślił też, że to 50 inauguracja roku akademickiego w kieleckiej uczelni, która rozpoczynała działalność w 1969 r. jako Wyższe Studium Nauczycielskie, a od 2011 r. jest klasycznym uniwersytetem.

Prof. Semaniak ocenił, że uczelnia szczególnie dynamicznie rozwijała się w ostatnich latach, rozbudowując infrastrukturę.

Jak wyliczał dzięki zaangażowaniu prawie 500 mln zł (z różnych źródeł) w latach 2007-2019 udało się m. in. zbudować nowoczesny kampus z obiektami: Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania, Biblioteką Uniwersytecką, Centrum Rehabilitacji i Sportu, Centrum Edukacji Artystycznej. W tym roku zakończono m.in. rozbudowę Wydziału Humanistycznego i odnowiono gmach rektoratu.

"Udostępniliśmy ponad 90 zmodernizowanych albo zupełnie nowych laboratoriów badawczych w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, humanistycznych, także w zakresie sztuk pięknych i wzornictwa" - dodał prof. Semaniak.

Rektor UJK ocenił, że inwestycje umożliwiają rozszerzenie oferty kształcenia o nowe kierunki i prowadzenie badań naukowych o wielu profilach. "Zmodyfikowaliśmy programy wszystkich studiów prowadzonych w uniwersytecie, dostosowując je do wymogów Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. (…) Rozwijamy te kierunki studiów i szkoły naukowe, które od lat są wizytówką uniwersytetu" – zaznaczył prof. Semaniak.

W ramach uczelni rozpoczyna działalność szkoła doktorska, w której będzie prowadzone kształcenie w ramach 11 dyscyplin. "Z tym nowym rozwiązaniem w zakresie kształcenia doktorantów wiążemy duże nadzieje (...). Chodzi o to, żebyśmy wychowywali sobie dobrych naukowców, aby przejmowali po nas pałeczkę w sztafecie pokoleń" – dodał prof. Semaniak.

Uczelnianej społeczności rektor UJK życzył, aby tworzyła "uniwersytet otwarty na potrzeby współczesności, konkurencyjny i partnerski", także "stanowiący istotny element rozwoju regionalnego". "Jestem przekonany, że określenie +regionalne+ jest określeniem nobilitującym, niezwykle ważnym z punktu widzenia tego i innych uniwersytetów, bez których zrównoważony rozwój kraju w wymiarze regionalnym - w świecie, w którym społeczeństwa rozwijają się w oparciu o zasobu wiedzy - nie jest możliwy" – podsumował prof. Semaniak.

W rozpoczynającym się roku akademickim UJK oferuje 49 kierunków studiów. Nowe kierunki to m.in. pięcioletnie magisterskie studia z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, studia II stopnia z wychowania fizycznego, studia I stopnia z logopedii.

Na UJK będzie studiowało 12 tys. 200 osób, a także doktoranci. Po raz pierwszy zajęcia podejmie ponad 4,2 tys. studentów. Na uczelni będzie ponad 600 studentów-obcokrajowców z 28 państw.

UJK zatrudnia 1431 osób, w tym 887 nauczycieli akademickich. Uczelnia prowadzi badania w 21 dyscyplinach naukowych, posiada cztery uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego i 13 - do tytułu naukowego doktora.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim.

Etapy rozwoju uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024