16.07.2020
PL EN
07.10.2019 aktualizacja 07.10.2019

Blisko 350 uczniów skorzysta z zajęć Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko 350 uczniów z Białegostoku i kilku innych podlaskich miast będzie mogło w tym roku akademickim uczęszczać na zajęcia Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - projektu edukacyjnego Politechniki Białostockiej. Tegoroczna rekrutacja ruszy 17 października.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) działa od jedenastu lat. Projekt skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Zajęcia (w sumie zaplanowano piętnaście spotkań) ruszą w listopadzie. Mają pomóc dzieciom poznać wybrane zagadnienia nauki i sztuki oraz przekonać najmłodszych, że owe zagadnienia są interesujące.

Pomysł największej w regionie uczelni technicznej wspierają finansowo i organizacyjnie samorządy z regionu: Białystok, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Siemiatycze. Przed rokiem dołączyła Sokółka, a w tym - Augustów. W sumie w rozpoczętym właśnie roku akademickim z zajęć edukacyjnych PUD będzie mogło skorzystać 340 dzieci.

Spotkania, często w formie interaktywnych wykładów i warsztatów, prowadzić będą pracownicy Politechniki Białostockiej i przedstawiciele partnerów projektu, np. NBP, Urzędu Komunikacji Elektronicznej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Zdaniem rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa, PUD to inicjatywa idealnie wpisuje się w misje zapisane w Konstytucji dla Nauki. "Podlaski Uniwersytet Dziecięcy jest doskonałym wyrazem społecznej odpowiedzialności uczelni" - podkreślił.

Samorządowcy współfinansujący Podlaski Uniwersytet Dziecięcy zwracają uwagę, że projekt przygotowuje przyszłych studentów i rozbudza ich zainteresowanie nauką i przedmiotami ścisłymi. "Nie trzeba czekać do szkoły średniej, żeby pokazać dziecku, co w życiu można robić, jaką fajną pracę można mieć" - uważa burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

"Trzeba przyzwyczajać tych najmłodszych do tego, że w Białymstoku mamy po prostu bardzo dobre uczelnie, a wynosząc stąd dobre wrażenia pozostaną tu, by studiować. Bardzo nam na tym zależy" - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Po raz pierwszy z projektu skorzystają dzieci z Augustowa. Burmistrz tego miasta Mirosław Karolczuk uważa, że to początek szerszej współpracy samorządu z Politechniką Białostocką. "Widzimy pole do wielu różnych wspólnych projektów" - podkreślił.

Rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego na rok akademicki 2019/2020 rozpocznie się 17 października. W Białymstoku odbywać się będzie w formie elektronicznej; zwykle limit miejsc zostaje wyczerpany w bardzo krótkim czasie. W pozostałych miejscowościach nabór prowadzony będzie przez samorządy, we współpracy ze szkołami. Np. w Bielsku Podlaskim udział w zajęciach PUD jest rodzajem nagrody dla wyróżniających się uczniów zainteresowanych przedmiotami ścisłymi.

W dotychczasowych edycjach PUD wzięło udział blisko 1,3 tys. uczniów.(PAP)

autorzy: Robert Fiłończuk, Izabela Próchnicka

rof/ kow/

Copyright © Fundacja PAP 2020