01.06.2020
PL EN
09.10.2019 aktualizacja 09.10.2019

Starożytne szkielety trzyosobowej rodziny odkryto w Rzymie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W rejonie wejścia do stacji metra Piramide w stolicy Włoch odkryto trzy nienaruszone szkielety - dwojga dorosłych osób oraz małego dziecka, pochodzące z czasów starożytnego Rzymu – informuje serwis internetowy Yahoo News.

W wykopie wykonanym przez technicznych pracowników metra w pobliżu wejścia do stacji odkryto starożytny szkielet, a wezwani na miejsce archeolodzy wstępnie ustalili, że szczątki mężczyzny w odkrytym grobie pochodzą z okresu Cesarstwa Rzymskiego.

Po kilku dniach naukowcy odsłonili położony obok drugi grób, zawierający szkielet kobiety oraz małego dziecka, którego ciało ułożono obok matki przy jej udzie.

Jak poinformowali przedstawiciele Nadzoru Archeologicznego Rzymu, pochowani obok siebie ludzie tworzyli prawdopodobnie trzyosobową rodzinę. Dokładny wiek szczątków oraz możliwa przyczyna śmierci członków rodziny będą ustalone po przeprowadzeniu szczegółowych badań ich kości.

Wokół szkieletów kobiety i mężczyzny odnaleziono metalowe gwoździe, co wskazuje, że ich ciała złożono do grobów w drewnianych trumnach, które przez stulecia uległy całkowitemu rozpadowi.

W pobliżu dzisiejszej stacji metra Piramide przy ulicy Via Ostiense (dawnej rzymskiej drogi z Rzymu do Ostii) prawie 100 lat temu odkryto jedną z najlepiej zachowanych nekropoli starożytnego Rzymu, którą nazwano Nekropola Via Ostiense.

Naukowcy przypuszczają, że odkryte groby znajdowały się niegdyś w obrębie tego starożytnego cmentarza. (PAP)

jot/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020