01.06.2020
PL EN
16.10.2019 aktualizacja 16.10.2019

Tron władcy i inne znaleziska z czasów kultury minojskiej na Krecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ministerstwo Kultury Grecji poinformowało o nowych odkryciach dokonanych w ruinach pałacu Zominthos z czasów kultury minojskiej na Krecie, m.in. tronu władcy – donosi serwis internetowy Greek Reporter.

Pozostałości pałacu Zominthos znajdują się na wysokości prawie 1200 m n.p.m. na płaskowyżu położonym na północnych stokach góry Ida (Psiloritis), najwyższej góry na wyspie Kreta, a jego budowle pochodzą z początkowego okresu tzw. fazy młodszych pałaców (ok. 1700-1450 r. p.n.e.) w dziejach kultury minojskiej (ok. 3000-1100 r. p.n.e.).

Naukowcy prowadzący wykopaliska pod kierunkiem archeolog Effie Sapouna Sakellaraki odkryli pozostałości dużej sali wykorzystywanej niegdyś jako pomieszczenie magazynowe, ale też jako dworskie archiwum.

Archeolodzy odkryli tu dużą liczbę rozmaitych ceramicznych naczyń, w tym typowe minojskie „rytony”, będące naczyniami rytualnymi.

Naukowcy odsłonili też pomieszczenie pełniące prawdopodobnie funkcje sali tronowej, do której wiodło przejście z kolumnami, a w nim odkryto pozostałości starożytnego siedziska, które mogło odgrywać rolę tronu władcy.

Według ekspertów siedzisko jest starsze niż budowle pałacowe i mogło być użytkowane znacznie wcześniej, nawet od ok. 1900 r. p.n.e.

Archeolodzy ustalili, że na terenie kompleksu pałacowego Zominthos znajdowało się wiele warsztatów rzemieślniczych, w których intensywnie wytwarzano przedmioty z brązu.

Ostatnie wykopaliska ujawniły też obecność starszych ruin, znajdujących się pod warstwą pochodzącą z fazy młodszych pałaców, które będą badane podczas dalszych prac wykopaliskowych na stanowisku. (PAP)

jot/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020