06.07.2020
PL EN
11.10.2019 aktualizacja 11.10.2019

Wczesna menopauza wskazuje na wyższe ryzyko chorób serca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Menopauza przed 50. rokiem życia wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych – informuje „The Lancet Public Health”.

Wcześniejsze badania wykazały związek między wczesną menopauzą a śmiertelnymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi. Nie był natomiast jasny związek przekwitania ze zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, które nie doprowadziły do zgonu.

Jak wykazała prof. Gita Mishra i jej współpracownicy z University of Queensland, u kobiet, które wcześnie weszły w okres menopauzy, większe jest ryzyko wystąpienia zawału serca, dławicy piersiowej lub udaru mózgu. Analizą objęto 300 tys. kobiet w 15 badaniach na całym świecie, korzystając z banku danych InterLACE.

Jak wyjaśniła prof. Mishra, kobiety, które doświadczają przedwczesnej menopauzy w wieku poniżej 40 lat, były prawie dwukrotnie bardziej narażone na nieprowadzące do zgonu choroby sercowo-naczyniowe przed ukończeniem 60 roku życia - niż kobiety, u których klimakterium występuje w „standardowym” wieku 50-51 lat. W przypadku menopauzy następującej w wieku 40-41 lat ryzyko chorób sercowo-naczyniowych było wyższe o 40 proc.

Palenie tytoniu, nadwaga lub otyłość oraz niższy poziom wykształcenia również mogą wzmocnić związek pomiędzy wczesną menopauzą a ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jak podkreślają autorzy badania, identyfikacja kobiet z wczesną menopauzą daje lekarzom szansę na współpracę z nimi w celu monitorowania i aktywnego zarządzania czynnikami ryzyka. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020