07.07.2020
PL EN
08.10.2019 aktualizacja 08.10.2019

Szczecin/ Kamień węgielny pod budowę Morskiego Centrum Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kamień węgielny pod budowę Morskiego Centrum Nauki wmurowano w poniedziałek w Szczecinie. W budynku w kształcie statku ma powstać interaktywna placówka naukowo-edukacyjna, związana z morską historią miasta.

"Mam nadzieję, że wszyscy mamy to poczucie, że budujemy coś naprawdę wspaniałego" – mówił w poniedziałek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Zaznaczył, że to kolejny krok – po nowej siedzibie szczecińskiej filharmonii czy Centrum Dialogu Przełomy, które stały się "wizytówkami nowoczesnego Szczecina" – aby pozostawić kolejnym pokoleniom "piękne, dumne i nowoczesne miasto".

Przedstawiciel wykonawcy mówił, że będzie to wyjątkowa i ciekawa inwestycja - także technicznie. "Jesteśmy sąsiadami Odry, w związku z tym mamy trochę utrudnioną sytuację. Na powierzchni, na której stoimy, będziemy musieli wykonać około 500 pali (…) długości ok. 12-14 m" – powiedział prezes zarządu firmy Erbud Józef Adam Zubelewicz. Dodał, że konstrukcję nośną budynku będą tworzyć żelbetowe ramy.

Centrum będzie się odwoływać do działalności astrofizyka i kosmologa, popularyzatora nauki prof. Jerzego Stelmacha. Ma być multimedialną placówką naukowo-edukacyjną, poświęconą m.in. żegludze i szkutnictwu oraz ich historii.

Wśród eksponatów ma się znaleźć m.in. stanowisko, które pozwoli na sprawdzenie, jak poruszać się jachtem kursem "na wiatr", "polski batyskaf", symulator nawigacji, eksponat pokazujący zagrożenie wychłodzeniem na morzu czy stanowisko wyjaśniające, jak powstawał slang morski.

Na trzech piętrach, na ok. 3 tys. m kw. centrum ma się znaleźć ponad 200 eksponatów, pracownie, laboratoria, a także wpisane w trzy kondygnacje planetarium o średnicy ok. 13 m. Za artystyczną koncepcję wystawy odpowiadają Piotr Kossobudzki i Karolina Perrin. Przetarg na jej wykonanie ma zostać ogłoszony w listopadzie br. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Bryła Morskiego Centrum Nauki ma przypominać bryłę statku o wysokości 14 m i długości 122 m, z tarasem widokowym na dachu i miejscem na restaurację. Budynek ma stanąć nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Jego projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jeszcze dla Muzeum Morskiego.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha ma powstać do 2021 r.

Instytucja miała pierwotnie kosztować 86,7 mln zł. Po zmianach, wynikających - jak tłumaczył zarząd województwa - z rosnących cen na rynku wykonawców, będzie to 132,9 mln zł. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i z budżetu województwa.

Podpisany w poniedziałek akt erekcyjny trafił do kapsuły czasu, w której umieszczono również gazety z artykułami na temat Morskiego Centrum Nauki, nagranie audycji radiowej z profesorem Jerzym Stelmachem, książkę Haliny Stelmach "Wspomnienie o moim mężu", a także zdjęcia. 

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020