18.09.2020
PL EN
09.10.2019 aktualizacja 09.10.2019

Wyjątkowo nasilone poranne mdłości związane z wyższym ryzykiem autyzmu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

U dzieci, których matki miały wyjątkowo ciężką postać tzw. „porannych mdłości” w czasie ciąży, ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu było o 53 proc. większe - ogłoszono na łamach „American Journal of Perinatology”.

Autorami publikacji (https://www.thieme-connect.de/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0039-1696670) są naukowcy z ośrodka Kaiser Permanente w Pasadenie (USA).

„Jest to bardzo ważne odkrycie, gdyż świadomość istnienia takiej korelacji daje lekarzom możliwość wcześniejszej reakcji i wprowadzenia odpowiednich interwencji u zagrożonych dzieci” - podkreśla główny autor badania, dr Darios Getahun.

Hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych, to rzadka przypadłość powodująca, że charakterystyczne dla okresu ciąży nudności i wymioty przybierają bardzo ostry przebieg. Dotyczy ona mniej niż 5 proc. ciąż, a dotknięte nią kobiety są zagrożone odwodnieniem i nieodpowiednim odżywieniem.

Aby ocenić, czy istnieje związek pomiędzy ciężką odmianą porannych mdłości a zaburzeniami ze spektrum autyzmu, badacze przeanalizowali elektroniczne zapisy zdrowotne prawie 500 tys. kobiet w ciąży i ich dzieci (urodzonych w latach 1991–2014 w Kaiser Permanente w Południowej Kalifornii). Obserwowali dzieci od 2 do 17 roku życia i porównywali te, u których matek zdiagnozowano hyperemesis gravidarum, z tymi, które przypadłości nie miały.

Okazało się, że niepowściągliwe wymioty wiązały się ze zwiększonym ryzykiem autyzmu, ale tylko u dzieci tych pań, u których uciążliwe schorzenie zdiagnozowano w pierwszym i drugim trymestrze ciąży (a nie, gdy zdiagnozowano je dopiero w trzecim trymestrze). Związek był stały i nie zależał od siły objawów.

Naukowcy wykazali również, że badana korelacja była silniejsza w przypadku dziewcząt niż chłopców, a także w przypadku osób białych i Latynosów niż czarnoskórych i mieszkańców wysp pacyficznych.

Nie znaleziono natomiast żadnego związku pomiędzy lekami stosowanymi w terapii hyperemesis gravidarum a ryzykiem autyzmu.

„Nasze wyniki są zgodne z hipotezą, że kobiety doświadczające niepowściągliwych wymiotów ciężarnych mają słabszą podaż składników odżywczych, co z kolei może prowadzić do potencjalnego długotrwałego upośledzenia rozwoju neurologicznego ich dzieci” - podsumowują autorzy artykułu. Jak dodają, aby to jednak ostatecznie potwierdzić, należy przeprowadzić jeszcze wiele badań, które wykluczą wszystkie inne czynniki mogące mieć wpływ na wynik. (PAP)

kap/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020