24.09.2020
PL EN
08.10.2019 aktualizacja 08.10.2019

Podlaskie/ Ruszył profilaktyczny projekt "Cyberświadomi, cyberbezpieczni"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bezpieczeństwu w sieci i walce z tzw. hejtem ma służyć przygotowany przez podlaską policję program profilaktyczny "Cyberświadomi, cyberbezpieczni". Przy wsparciu dwóch białostockich uczelni organizowane będą m.in. spotkania dla młodzieży i szkolenia dla rodziców.

Projekt zainaugurowano w poniedziałek na Politechnice Białostockiej. Będzie prowadzony w całym województwie.

Jak mówił podczas inauguracji podlaski komendant policji nadinsp. Daniel Kołnierowicz, obok cyberprzestępczości istnieje zjawisko cyberprzemocy, które jest bardzo powszechne, ale nie wszyscy – jak podkreślił – są świadomi, co ono oznacza i co ze sobą niesie. Dodał, że cyberprzemoc w dużej mierze odnosi się do tzw. hejtu w internecie, a jego skutki mogą być tragiczne. Aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem – mówił Kołnierowicz – podlaska policja zaprosiła do projektu inne środowiska zaangażowane w rozwój dzieci i młodzieży.

Podczas inauguracji policja podpisała porozumienia z partnerami projektu, wśród których jest Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, podlaskie kuratorium oświaty, a także instytucje i organizacje działające na rzecz dzieci i młodzieży.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis jest zadowolony, że uczelnia może brać udział w takiej ważnej akcji, bo – jak podkreślił – trzeba wszystkim uświadamiać rangę cyberprzemocy. Mówił, że w projekcie będą uczestniczyć wykładowcy uczelni, którzy poprowadzą zajęcia, ale będą też wspierać powstawanie zabezpieczeń, które mogą pomóc w walce z cyberprzemocą. "Wierzę, że przez wspólne działanie stworzymy pewną, na pewno bezpieczną przestrzeń" – dodał.

Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka mówiła, przywołując dane statystyczne, że młodzież i dzieci spędzają codziennie od 3 do 5 godzin w internecie.

"Nie uda nam się zakazać korzystania z internetu, natomiast podstawową rzeczą jest przygotować do mądrego korzystania z tych informacji, z tych wiadomości, które są przekazywane w sieci" – powiedziała. Dodała, że cieszy się, że ten program będzie realizowany w szkołach, bo – jak podkreśliła – wszystkim powinno zależeć na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży.

Projekt "Cyberświadomi, cyberbezpieczni" ma potrwać do końca czerwca 2021 r. W jego ramach przewidziano szkolenia, spotkania, konferencje a także specjalne stanowiska informacyjne. Działania będą skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych, opiekunów i nauczycieli. Specjalne szkolenia przejdą też policjanci.(PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020