Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
09.10.2019 aktualizacja 09.10.2019

Prof. Mikko Alava dyrektorem Centrum Doskonałości NOMATEN w Świerku

Podpisanie umowy pomiędzy NCBJ i profesorem Mikko Alavą (od lewej: Mikko Alava, Paweł Sobkowicz, Krzysztof Kurek). Fot. Marek Pawłowski / NCBJ Podpisanie umowy pomiędzy NCBJ i profesorem Mikko Alavą (od lewej: Mikko Alava, Paweł Sobkowicz, Krzysztof Kurek). Fot. Marek Pawłowski / NCBJ

Prof. Mikko Alava z Finlandii, specjalista w dziedzinie fizyki materiałowej i fizyki komputerowej, został dyrektorem Centrum Doskonałości NOMATEN w Świerku - poinformowało NCBJ. Centrum ma badać nowe materiały funkcjonalne.

CD NOMATEN zostało utworzone w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku w wyniku przyznania przez Unię Europejską funduszy w prestiżowym konkursie Teaming for excellence oraz w wyniku krajowego wsparcia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Projekt został przygotowany w NCBJ z udziałem francuskiego Komisariatu Energii Jądrowej i Energii Alternatywnych (CEA) i fińskiego Centrum Badań Technicznych (VTT). Naukowcy Centrum będą badali materiały przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach

W poniedziałek 7 października profesor Mikko Alava objął stanowisko dyrektora Centrum. Został na nie rekomendowany przez międzynarodowy komitet naukowy projektu. Jak podano w komunikacie, jego kandydatura została wybrana spośród wielu zaproponowanych przez uznanych naukowców z całego świata i zyskała uznanie FNP.

„Jestem podekscytowany, że mogę objąć to stanowisko i pokierować centrum NOMATEN tak, by stało się ono powszechnie docenianym centrum badań materiałów funkcjonalnych” - mówi profesor Alava, cytowany w komunikacie. „NOMATEN jest silnie wspierany przez podmioty finansujące polskie badania, w szczególności Fundację na rzecz Nauki Polskiej i goszczący placówkę NCBJ, ale mamy również dostęp do szerszych europejskich i międzynarodowych sieci badawczych dzięki CEA i VTT - partnerom z naszego projektu Teaming. Z niecierpliwością czekam na początkową fazę działalności Centrum i na pierwsze naukowe kamienie milowe oraz osiągnięcia” - dodaje dyrektor.

Jak podaje NCBJ, prof. Alava jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie fizyki materiałowej i fizyki komputerowej. Osiągnięcia naukowe nowego dyrektora NOMATEN to około 300 prac naukowych. Profesor Alava ma również doświadczenie w zarządzaniu centrami doskonałości, zdobyte podczas pracy jako zastępca dyrektora COMP Center of Excellence in Computational Nanoscience na Uniwersytecie Aalto w Finlandii (2012-2017).

Mikko Alava jest doktorem inżynierii jądrowej (Politechnika Helsińska); stopień naukowy otrzymał w 1983 roku za pracę z teorii fizyki plazmy termojądrowej. Od 2009 roku jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Aalto w Finlandii. Zainteresowanie badawcze profesora Alavy przeniosły się także na fizykę materiałów i zastosowania fizyki statystycznej w jej obszarze oraz na skomplikowane problemy obliczeniowe związane z analizą procesów pękania, tarcia, plastyczności i innych złożonych właściwości typowych materiałów funkcjonalnych.

„Pierwsze tygodnie pracy nowego dyrektora zapowiadają się bardzo intensywnie, ponieważ wkrótce powinni zostać wybrani liderzy naukowi i zespoły badawcze. Proces rekrutacji odbędzie się w drodze otwartej procedury konkursowej, która gwarantuje rekrutację najlepszych specjalistów” - zapowiedziano w komunikacie NCBJ.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021