12.07.2020
PL EN
23.10.2019 aktualizacja 23.10.2019

Zdrowa dieta redukuje u młodych osób objawy depresji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nawet krótkotrwała zmiana sposobu odżywiania się na zdrowszy skutkuje długotrwałą poprawą nastroju u młodych osób z depresją – wynika z badania zamieszczonego na łamach czasopisma „PLOS ONE”.

Według autorów jest to jedno z nielicznych randomizowanych, kontrolowanych badań, które wskazuje na bezpośredni związek pomiędzy zdrową, obfitującą w warzywa, owoce, ryby i chude mięso dietą - a natężeniem symptomów depresji.

Pracownicy Macquarie University (Australia) podzielili 76 studentów z objawami depresji na dwie grupy. Jedna z nich miała za zadanie przez kolejne trzy tygodnie odżywiać się tak, jak dotychczas – spożywać przetworzone produkty, cukry i tłuszcze nasycone. Druga otrzymała zwięzłe instrukcje dotyczące żywienia, koszyk ze zdrowym jedzeniem, 60 dolarów na poczet przyszłych zakupów oraz polecenie, by w najbliższym czasie zadbać o swoją dietę.

W trakcie badania naukowcy dwukrotnie telefonowali do podopiecznych, aby sprawdzić, jak sobie radzą. Dwa razy – na początku i na końcu - przeprowadzili również testy mierzące u nich natężenie symptomów depresji, poziom lęku, ogólny nastrój i niektóre umiejętności z zakresu uczenia się i rozumowania.

Wyniki pokazały, że u osób stosujących zdrową dietę nastrój uległ znaczącej poprawie, a rezultaty osiągane w testach mierzących natężenie objawów depresji wróciły do normy. Uczestnicy starający się jeść według wskazówek specjalistów cechowali się też niższym poziomem lęku.

Po trzech miesiącach od zakończenia badania naukowcy ponownie skontaktowali się z częścią studentów. Tym, którzy nadal postępowali według zasad zdrowego żywienia, wciąż dopisywał dobry humor.

„Modyfikacja diety w kierunku spożywania mniejszej ilości przetworzonego jedzenia i większej ilości owoców, warzyw, ryb i oliwy złagodziła symptomy depresji u młodych dorosłych. Wyniki naszego badania dołączają do rosnącej puli badań, które sugerują, że nawet skromna zmiana sposobu odżywania się może stanowić dodatkową terapię przy redukcji objawów depresji” – podsumowują badacze.

O badaniu można przeczytać na stronie: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0222768. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020