Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
19.10.2019 aktualizacja 22.10.2019

Milenialsi chcą się odłączyć od cyfrowego świata, lecz mają z tym kłopoty

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że wielu młodych ludzi desperacko chce odłączyć się od elektronicznych gadżetów i sieci. Na przeszkodzie do tego celu stoi m.in. irracjonalny strach przed przegapieniem ważnych spraw.

Zespół University of Greenwich i dwóch innych brytyjskich uniwersytetów na łamach magazynu „Journal of Sustainable Tourism” donosi o związanych z technologią kłopotach młodego pokolenia.

Ankiety przeprowadzone wśród osób w wieku od 21 do 35 lat pokazały zmęczenie ciągłym kontaktem z elektronicznymi gadżetami i mediami. Uczestnicy badania zdawali sobie sprawę np., że nadużywają smartfonów oraz cenili sobie wolne od cyfrowego świata podróże mogące stanowić formę „elektronicznego detoksu”.

Jednak mimo „desperackiej” potrzeby odłączenia, przeszkadza im nomofobia (ang. no mobile phone phobia - fobia związana z brakiem telefonu komórkowego). Objawia się ona m.in. strachem przed przeoczeniem ważnych spraw w życiu osobistym i zawodowym - FoMo (and. fear of missing out - strach przed przeoczeniem).

Inną przeszkodą jest rosnąca cyfryzacja usług turystycznych.

„Odłączenie od cyfrowych urządzeń i utrzymanie mentalnego dystansu w czasie wakacji jest równie ważne jak dystans fizyczny. Milenialsi coraz bardziej pragną cyfrowego odłączenia i postrzegają cyfrowy detoks, jako sposób na osiągnięcie trwałego dobrego samopoczucia - psychologicznej równowagi” - podkreśla dr Wenjie Cai z University of Greenwich Business School.

„Niezależnie od rosnącego zapotrzebowania na wakacje z cyfrowym detoksem, organizacje zajmujące się turystyką nadal skupiają się na cyfryzacji swoich usług. To utrudnia milenialsom odłączenie. Także społeczne oczekiwania, według których przez cały czas należy mieć łączność z cyfrową przestrzenią, muszą ulec zmianie. Dla zmaksymalizowania korzyści czerpanych z wolnych od elektroniki wakacji potrzebne jest także wsparcie ze strony różnych sektorów” - dodaje dr Cai.

Badacze zwracają jednocześnie uwagę, że ciągły kontakt z technologią może mieć znaczący, negatywny wpływ na życie milenialsów i tak, np. zbyt silne przywiązanie do smartfonów może prowadzić do różnych problemów psychicznych, w tym zaburzeń lękowych, depresji i obniżonej samooceny.

„Nasze badania wskazują, że cyfrowe odłączenie w czasie wakacji to klucz do poprawy cyfrowego zdrowia w tej grupie demograficznej, ale do jego osiągnięcia potrzebne jest odpowiednie wsparcie” - mówi Dimah Ajeeb z University of Westminster.

Więcej informacji na stronach:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/184825

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/09669582.2019.1675676?journalCode=rsus20 (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024