Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
26.10.2019 aktualizacja 26.10.2019

Zakwity glonów w jeziorach coraz większym globalnym problemem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rosnące temperatury powodują, że na jeziorach całego świata nasilają się toksyczne zakwity glonów – ostrzegają amerykańscy naukowcy.

W ostatnich 30 latach jeziora zaczęły znacznie częściej i intensywniej „kwitnąć” w sezonie letnim – wynika z pierwszej globalnej analizy dużych, słodkowodnych jezior, którą przeprowadzili Jeff Ho i Anna Michalak z Instytutu Carnegie (USA) oraz Nima Pahlevan z NASA. Badanie opisali w czasopiśmie „Nature”.

Naukowcy zauważyli, że coraz częściej pojawiały się raporty o silnych zakwitach glonów, często toksycznych dla człowieka. Nie mieli jednak dowodów na to, że problem narasta w skali globalnej. Nie wiedzieli też, czy i w jakim stopniu wpływa na niego działalność człowieka, jak rolnictwo, rozwój miast czy zmiany klimatu.

Zespół kierowany przez Ho analizował dane z satelity NASA monitorującego powierzchnię Ziemi z ostatnich 30 lat, a także nawiązał współpracę z Google Earth. Naukowcy odkryli długookresowy trend dotyczący zakwitów glonów w sezonie letnim w 71 dużych jeziorach znajdujących się na terytorium 33 krajów na sześciu kontynentach.

Ustalili, że w badanym okresie problem letnich zakwitów glonów nasilił się w ponad dwóch trzecich badanych jezior. Jedynie w sześciu jeziorach zjawisko to osłabiło się.

”Oznacza to, że zakwity glonów stają się coraz powszechniejsze i intensywniejsze, i to nie tylko dlatego, że poświęcamy im więcej uwagi niż kilkadziesiąt lat temu” – mówi Michalak.

Naukowcom nie udało się ustalić wspólnych przyczyn nasilania kwitnienia na różnych jeziorach. Odkryli jednak, że skutecznie „broniły się” przed silnymi zakwitami tylko te jeziora, w ostatnich 30 latach ociepliły się w najmniejszym stopniu. Sugeruje to, że zmiany klimatu już uniemożliwiają regenerację wód niektórych zbiorników.

”Toksyczne zakwity glonów wpływają na zasoby wody pitnej, rolnictwo, rybołówstwo, rekreację i turystykę” – podkreśla Ho. Tylko w USA zakwity na zbiornikach słodkowodnych powodowały każdego roku straty w wysokości 4 mld dolarów, dodaje naukowiec.

Wyniki analizy pokazują, jak ważne jest ustalenie, co dokładnie sprawia, że niektóre jeziora są bardziej podatne na zmiany klimatu, uważają jej autorzy. ”Musimy opracować strategie zarządzania zasobami wodnymi, które lepiej odzwierciedlają podatność lokalnych warunków hydrologicznych na zmieniający się klimat” – dodaje Michalak.

DOI: 10.1038/s41586-019-1648-7 (PAP)

dwo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021