Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
25.10.2019 aktualizacja 25.10.2019

Kolejna mutacja, dzięki której śpi się mniej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Udało się odkryć już drugi wariant genetyczny, którego posiadaczom wystarcza sen krótszy, niż sześć godzin -informuje pismo „Science Translational Medicine”.

Ludzie potrzebują średnio 8 godzin snu na dobę. U większości osób spanie mniej niż 6 godzin powoduje znaczny spadek zdolności poznawczych w ciągu kilku dni. Długotrwały brak snu może przyczyniać się do wielu zaburzeń, w tym otyłości, chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy i depresji.

Ying-Hui Fu i jej współpracownicy z University of California w San Francisco wyszukują i badają rodziny, których członkowie wydają się potrzebować mniej snu, niż inni. Szukają wariantów genów, które mogą być odpowiedzialne za zdolność do zadowalania się krótko trwającym snem.

W sierpniu zespół Fu poinformował, że mutacja w genie o nazwie ADRB1 pozwala dwunastu członkom pewnej rodziny spać bez zmęczenia zaledwie 4,5 godziny na dobę. Gen ADRB1 koduje białko receptorowe w regionie mózgu, zwanym grzbietową częścią mostu (dorsal pons), o którym wiadomo, że reguluje sen.

Teraz zespół odkrył (w innej rodzinie) mutację genu NPSR1. Z dwóch zbadanych członków tej rodziny jeden spał średnio 5,5 godziny dziennie, drugi - zaledwie 4,3 godziny.

NPSR1 koduje białko receptorowe w mózgu. Wiadomo, że bierze ono udział w reakcji pobudzenia i wpływa na zachowania podczas snu. Kiedy naukowcy spowodowali taką mutację w myszy, spały one krócej bez widocznego wpływu na zdrowie lub pamięć.

Wcześniejsze badania obejmujące dziesiątki tysięcy ludzi sugerowały związek innej odmiany NPSR1 z osobami wymagającymi o 20 minut mniej snu, niż wynosi średnia.

Badania zespołu Fu nie wskazują na występowanie niekorzystnych skutków krótkiego snu u osób z nowo odkrytymi genami. Uzyskanie całkowitej pewności wymagałoby długoterminowych badań z udziałem dużej liczby osób - ale naukowcy nie mają do dyspozycji odpowiednio wielu nosicieli mutacji.

Z niejasnych przyczyn tak potencjalnie korzystna mutacja nie rozpowszechniła się i wydaje się rzadka.

Wprawdzie możliwe jest opracowanie leków naśladujących skutki mutacji ograniczających potrzebę snu, jednak gen NPSR1 ma także związek ze stresem, lękiem i strachem, a co za tym idzie, możliwe są nieprzyjemne skutki uboczne.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024