29.09.2020
PL EN
26.10.2019 aktualizacja 26.10.2019

Palacze, którzy ćwiczą, mniej narażeni na raka płuca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pocieszająca wiadomość dla palaczy papierosów: większa aktywność fizyczna może zmniejszyć u nich ryzyko zachorowania oraz zgonu z powodu raka płuca. Autorzy badań twierdzą, że dotyczy to zarówno tych, którzy pozbyli się nałogu, jak i osób nadal od niego uzależnionych.

„American Journal of Preventive Medicine” informuje, że przez prawie 12 lat obserwowano około 3 tys. mężczyzn, którzy byli palaczami papierosów lub nadal palili. Co pewien czas analizowano wydolność krążeniowo-oddechową ich organizmu, a wykorzystano do tego tzw. równoważnik metaboliczny MET (ilość tlenu zużytego w czasie 1 minuty wysiłku).

W okresie 12 lat obserwacji zachorowało na raka płuca 99 osób, spośród których zmarło 79. Zauważono, że ryzyko zachorowania na ten nowotwór, jak i zgonu z jego powodu w badanej grupie ochotników było tym mniejsze, im bardziej intensywnie oni ćwiczyli. W przypadku byłych palaczy papierosów każdy 1-MET ćwiczeń obniżał je o 13 proc., a nadal palących – o 18 proc.

Ogólnie ćwiczenia krążeniowo-oddechowe o średnim lub dużym natężeniu w przypadku byłych palaczy zmniejszały ryzyko zgonu z powodu raka płuca o 51 proc. i 77 proc. U osób nadal palących papierosy efekt ten był jeszcze większy: ryzyko zgonu było mniejsze odpowiednio o 84 proc. i 85 proc.

Główny autor badania Baruch Vainshelboim z Veterans Affairs Palo Alto Health Care System i Stanford University w Palo Alto w Kalifornii podkreśla, że wydolność krążeniowo-oddechową poprawiają takie ćwiczenia jak spacery, jogging i jazda na rowerze. Wystarczy ćwiczyć choćby 20-30 minut dziennie trzy do pięciu razy w tygodniu.

Nie wiadomo, jaki jest związek między ćwiczeniami a mniejszym ryzykiem zgonu z powodu raka płuca. Trude Eid Robsahm z Krajowego Rejestru Nowotworów w Finlandii w wypowiedzi dla Reutersa twierdzi, że aktywność fizyczna może ograniczać negatywny wpływ na płuca toksyn wypalanych papierosów. Autorzy badań podkreślają jednak, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia najbardziej śmiertelnego nowotworu, jakim jest rak płuca, pozostaje nadal rzucenie palenia.

Rak płuca jest najbardziej śmiertelnym nowotworem. Co roku na świecie powoduje około 2 mln zachorowań i 1,8 mln zgonów. Prawie 85-90 proc. ofiar tego nowotworu to byli lub aktualni palacze papierosów.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce co roku wykrywanych jest około 23 tys. nowych przypadków raka płuca, a pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u zaledwie 15 proc. chorych. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020