07.08.2020
PL EN
28.10.2019 aktualizacja 28.10.2019

Bakterie jelitowe nie wytrzymują naszego stylu życia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ewolucja stylu życia w społeczeństwach zachodnich prowadzi do obniżenia poziomu lub zaniku niektórych bakterii jelitowych pomagających w trawieniu – informują naukowcy na łamach pisma „Cell Host & Microbe”.

Mikrobiom jelitowy złożony jest z bilionów mikroorganizmów, przede wszystkim bakterii, które chronią organizm przed wirusami i innymi patogenami, wchłaniają pokarm, ułatwiając trawienie i wytwarzają energię.

Okazuje się, że bakterie jelitowe pomagające w trawieniu, należące do gatunku Prevotella copri, występowały w przewodzie pokarmowym Człowieka Lodu, który żył 5300 lat temu. Jego zwłoki w 1991 r. znaleziono w topniejącym lodowcu alpejskim, od tego czasu poddawane są one intensywnym badaniom naukowym.

Ten typ bakterii występuje powszechnie w różnych częściach świata, gdzie nie zakorzenił się zachodni model życia, w tym zachodni poziom higieny. Natomiast znaleźć go można jedynie u 30 proc. populacji zachodniej.

Naukowcy z uniwersytetów w Trydencie i Bolzano (Włochy) badali, jakie bakterie występowały w przewodzie pokarmowym Człowieka Lodu. Porównywano je ze składem bakterii u ludzi ze społeczeństw zachodnich i nie-zachodnich (m.in. z Tanzanii i Ghany). Okazało się, że w zachodnich społeczeństwach uprzemysłowionych zanikają bakterie odpowiedzialne za trawienie błonnika.

Związane jest to z dietą bogatą w tłuszcze, a ubogą w błonnik, siedzącym trybem życia, stopniem higieny, popularnością antybiotyków i innych środków medycznych. Jak podkreślają naukowcy, niewątpliwie wiele z tych czynników zapewniło nam wyższy poziom bezpieczeństwa, wpłynęło jednak negatywnie na delikatną równowagę naszego mikrobiomu.

Zubożenie prawidłowego mikrobiomu w przewodzie pokarmowym być może związane jest z alergiami, chorobami autoimmunologicznymi, otyłością i chorobami przewodu pokarmowego.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020