25.01.2021
PL EN
25.10.2019 aktualizacja 25.10.2019

Porozumienie PAK i NASA o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polska Agencja Kosmiczna i NASA podpisały w czwartek porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Polska i USA są gotowe na kooperację w dziedzinie m.in. robotyki oraz ochrony planetarnej - dodano.

"Dziś kosmos jest bliżej naszego codziennego życia niż wielu z nas się wydaje, a sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców. Nie jest on odległą dziedziną, ale jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu, z której dobrodziejstw korzystamy na co dzień" - podkreśliła, cytowana w czwartkowym komunikacie, szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Dodała, że sektor kosmiczny ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla krajowej i światowej gospodarki.

Porozumienie o współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie "eksploracji przestrzeni kosmicznej i wypływających z niej wspólnych korzyści" podpisali przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i amerykańskiej National Aeronautics and Space Administration (NASA) podczas jubileuszowego 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie.

Według prezesa PAK Michała Szaniawskiego, podpisana w czwartek umowa "potwierdza, że Polska i Stany Zjednoczone są gotowe podjąć poważną współpracę partnerską w zakresie robotyki i eksploracji kosmicznej oraz działań na rzecz ochrony planetarnej, rozwoju nauki i zastosowania korzyści płynących z jej rozwoju". "Z przyjemnością dołączymy do tej podróży" - powiedział Szaniawski.

W ostatnich 40 latach w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystywanych było ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów. Wśród znaczących są m.in. sensory i próbniki oraz inne komponenty lądowników Mars Curiosity i InSight NASA - przypomina resort.

Siedem lat członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przyczyniło się do dynamicznego rozwoju polskiego sektora kosmicznego, w którym działa ponad 350 polskich przedsiębiorstw - ocenia MPiT. "Polskie firmy i instytuty badawczo-rozwojowe współpracują z ESA i innymi agencjami narodowymi, w tym NASA, DLR, JAXA i CNSA" - napisano. 

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco

maja/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2021