24.09.2020
PL EN
28.10.2019 aktualizacja 28.10.2019

Głosowanie na nazwę dla planety i gwiazdy - tylko do końca października

Fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk 22.07.2014 Fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk 22.07.2014

Tylko do końca października można głosować na polską nazwę dla planety i gwiazdy w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds. Do finału dostało się siedem par nazw; internauci mogą oddać swój głos na swój ulubiony duet.

Na głosy Polaków, decydujące o wyborze nazw dla planety i gwiazdy w układzie BD+14 4559, przyznanym naszemu krajowi do nazwania w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds, czeka Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Do finału dostało się siedem par nazw i teraz każdy może internetowo oddać swój głos, wspierając propozycję, która najbardziej mu się podoba. Konkurs w naszym kraju prowadzony jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA).

Pierwsza nazwa w parze dotyczy gwiazdy, a druga - planety.

Oto finałowe propozycje: Geralt (gwiazda) i Ciri (planeta) to postaci z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego; Jantar (gwiazda) i Wolin (planeta) to nazwy związane z polskim wybrzeżem; Piast (gwiazda) i Lech (planeta) - postaci z legend o początkach państwa polskiego; Polon (gwiazda) i Rad (planeta) to nazwy pierwiastków chemicznych odkrytych przez polską fizyczkę i chemiczkę, dwukrotną laureatkę nagrody Nobla Marie Curie Skłodowską; Solaris (gwiazda) i Pirx (planeta) to tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema; Swarog (gwiazda) i Weles (planeta) to słowiańskie bóstwa; Twardowski (gwiazda) i Boruta (planeta) to postaci z baśń i legend.

IAU100 NameExoWorlds to globalny konkurs zorganizowany z okazji stulecia IAU. W jego ramach każdy kraj otrzymał prawo nazwania planety pozasłonecznej i jej gwiazdy (każdy kraj po jednej planecie i gwieździe). Aktualnie trwa drugi etap polskiego konkursu – internetowe głosowanie.

Głosy przyjmowane są poprzez stronę internetową www.iau100.pl/planety.

Termin głosowania upłynie 31 października 2019 r. Potem komitet konkursowy sprawdzi oddane głosy i na ich podstawie przekaże IAU oficjalną polską propozycję. W grudniu 2019 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosi końcowe wyniki dla wszystkich krajów. Nowe nazwy będą oficjalnie używane na całym świecie, na równi z dotychczasowymi oznaczeniami planet i gwiazd.

„Każdy, niezależnie od wieku, czy wykonywanego zawodu, ma szansę zdecydowania jaki będzie polski ślad w nazewnictwie planet i gwiazd. Zachęcam do oddania głosu. Czasu zostało niewiele, internetowe bramki głosowania otwarte są do końca października 2019 r.” skomentował dr Krzysztof Czart, przewodniczący komitetu konkursowego.

PAP - Nauka w Polsce

zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020