31.05.2020
PL EN
30.10.2019 aktualizacja 30.10.2019

Politechniki Białostocka opracuje nowy materiał kompozytowy z wykorzystaniem okrzemek

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy z Politechniki Białostockiej będą pracować nad nowym materiałem kompozytowym, który do wzmocnienia wykorzystuje pancerzyki okrzemek. Jak informuje uczelnia, takim innowacyjnym materiałem zainteresowany jest m.in. przemysł motoryzacyjny, lotniczy i kolejowy.

Projekt ruszy na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, a będzie realizowany przez międzynarodowe konsorcjum. "Partnerami są ze strony polskiej - Klaster Obróbki Metali i Politechnika Białostocka, ze strony niemieckiej - Instytut Fraunhofera oraz Stifterverband Metalle" - poinformowała we wtorek rzeczniczka PB Dorota Sawicka.

Gatunków okrzemek jest ok. 100 tys. Zadaniem naukowców będzie wytworzenie, zbadanie i opisanie nowoczesnych materiałów kompozytowych o osnowie metalicznej z naturalnym wzmocnieniem w postaci pancerzyków okrzemek. Jak podaje uczelnia, cechą charakterystyczną okrzemek jest krzemionkowy pancerzyk, który "dzięki swojej budowie zapewnia ciekawe właściwości wytrzymałościowe całej konstrukcji".

Jak mówi dr hab. inż. Małgorzata Grądzka-Dahlke z PB, działania uczelni będą koncentrować się na uzyskaniu nowego materiału o - jak podkreśliła - "niespotykanej dotąd kombinacji właściwości strukturalnych i funkcjonalnych, przy jednoczesnej poprawie właściwości mechanicznych". "Osiągnięcie wyznaczonego celu będzie wymagało określenia gatunków okrzemek spełniających wymagania (dotyczące m.in. wielkości, morfologii), a także zoptymalizowania procesu wytwarzania kompozytów" - dodała Grądzka-Dahlke.

Prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz powiedział PAP, że w ramach projektu działa komitet sterujący, który składa się z firm wstępnie zainteresowanych wynikami badań i chęcią wdrożenia takich rozwiązań. Innowacyjnym materiałem kompozytowym zainteresowane są branże z dziedziny konstrukcji lekkich, w szczególności przemysł motoryzacyjny, lotniczy, kolejowy, a w przypadku urządzeń mobilnych - elektroniczny.

Badania w ramach projektu "MeCoDia Nowoczesne kompozyty o osnowie metalicznej wzmacniane naturalnymi okrzemkami" prowadzone będą do końca kwietnia 2021 roku.

Rzeczniczka PB dodała, że polska część projektu finansowana jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (w ramach międzynarodowego konkursu na projekty badawcze Inicjatywy CORNET). Na ten cel przeznaczono blisko 1,3 mln zł, z czego Politechnika Białostocka otrzyma 745 tys. - powiedziała Sawicka. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020