28.10.2020
PL EN
07.11.2019 aktualizacja 07.11.2019

Kawa zwiększa wytrzymałość w sporcie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W grupie kobiet i mężczyzn rekreacyjnie uprawiających sport, wypita przed startem kawa poprawia wyniki w jeździe na stacjonarnym rowerze. Coraz więcej badań wskazuje na zwiększające wydajność działanie popularnego napoju - mówią naukowcy.

Autorzy eksperymentu opisanego na łamach pisma "Nutrients" - naukowcy z Coventry University - chcieli się dowiedzieć, jak picie kawy wpływa na wyniki wysiłkowego testu.

Badacze sprawdzili, jak w grupie 19 kobiet i 19 mężczyzn, po wypiciu kawy, zmieni się czas pokonania dystansu 5 km na stacjonarnym rowerze. Mierzyli przy tym poziom kofeiny w organizmach uczestników.

Okazało się, że na wydajność zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zawarta w kawie kofeina miała pozytywny wpływ. Czas ukończenia zadania skrócił się u mężczyzn przeciętnie o 9 sekund, a w przypadku kobiet - o 6 sekund.

W grupie, która otrzymała udające kawę placebo - oraz u uczestników, którzy nie przyjęli żadnego napoju, nie doszło do zmiany. Według naukowców jest to kolejny dowód, że kawa zwiększa możliwości wysiłkowe organizmu.

Jak przypominają, większość badań w tym zakresie dotyczyła dotąd specjalnie przygotowanej, odwodnionej formy kofeiny.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020