20.10.2020
PL EN
05.11.2019 aktualizacja 05.11.2019

Pełnia Księżyca to więcej przestępstw? Bzdura - mówią naukowcy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy sprawdzili, ile prawdy kryje się w przekonaniu, że w czasie pełni dochodzi do większej liczby przestępstw. To tylko przesąd - orzekają.

Zespół specjalistów z New York University przedstawił wyniki przeprowadzonego w trzech krajach badania, sprawdzającego wpływ fazy Księżyca na przestępczość.

W pierwszym kroku naukowcy przeanalizowali dostępne w literaturze naukowej informacje na ten temat, które - jak się okazało - przynosiły sprzeczne wyniki. Dlatego nawiązali współpracę z policją w kalifornijskim mieście Vallejo, dzięki czemu uzyskali dane na temat przestępstw popełnianych w latach 2014-2018. Analiza tych informacji pokazała brak jakichkolwiek korelacji z Księżycem.

Wynikami zainteresowały się inne oddziały policji i postanowiły sprawdzić własne dane. Naukowcy wykonali więc dodatkowe analizy informacji pochodzących z kanadyjskiego miasta Barrie oraz z Irapuato w Meksyku.

Wynik był taki sam.

"Choć tego typu analizy dostarczają wiele zabawy, wyniki mają praktyczne znaczenie dla policji, np. w czasie przydzielania czasu służby i rozdziału innych policyjnych zasobów. Ogólny wniosek z badania jest taki, że warto być czujnym przy kwestionowaniu swoich założeń i korzystać z naukowych danych. Czasami mogą one też zaskakiwać" - mówi jedna z badaczek, prof. Angela Hawken.

Więcej informacji na stronie.

 

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020