Ministerstwo Edukacji i Nauki

02.12.2021
PL EN
07.11.2019 aktualizacja 07.11.2019

Ponad 11 tys. naukowców poparło raport o katastrofalnych skutkach zmian klimatu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 11 tys. naukowców z całego świata poparło raport o katastrofalnych skutkach zmian klimatu, opublikowany na łamach pisma „BioScience”.

„Naukowcy są moralnie zobligowani do ostrzegania ludzkości przed zagrożeniami niosącymi katastrofalne następstwa i do mówienia, jak jest naprawdę” - piszą autorzy raportu, pod którym podpisało się już ponad 11 tys. naukowców ze 150 krajów.

Autorami artykułu są specjaliści w dziedzinie ekosystemów i globalnego rozwoju: William J. Ripple i Christopher Wolf z Oregon State University (USA), Thomas M. Newsome z University of Sydney (Australia), Phoebe Barnard z University of Cape Town (RPA) i William R. Moomaw z Tufts University (USA).

W artykule analizowane są dane z ostatnich 40 lat, obejmujące zużycie energii, temperaturę powierzchni Ziemi, populację, wylesianie, stan lodu polarnego, wskaźniki wzrostu populacji i emisje węgla.

Naukowcy zauważają, że populacja ludzka ciągle rośnie w skali 80 mln osób rocznie, jednocześnie wzrasta wylesianie Puszczy Amazońskiej. Mimo rosnącej od kilku dekad świadomości na temat kryzysu ekologicznego, niewiele zrobiono w skali globalnej, żeby mu zapobiec - piszą autorzy publikacji.

Badacze wskazują na sześć obszarów, które należy wziąć pod uwagę w skali całego globu, żeby spowolnić katastrofę ekologiczną. Są to: rezygnacja z paliw kopalnych, redukcja zanieczyszczania atmosfery, np. metanem i sadzą, redukcja spożycia mięsa, ochrona i rekultywacja ekosystemów, stworzenie gospodarki wolnej od emisji węgla, ustabilizowanie przyrostu populacji poprzez inwestycje w planowanie rodziny i edukację dziewcząt. (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021