Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.09.2021
PL EN
08.11.2019 aktualizacja 08.11.2019

Fabiola Gianotti ponownie dyrektor generalną CERN

Na zdjęciu Fabiola Gianotti. Fot. EPA/SALVATORE DI NOLFI 02.09.2019 Na zdjęciu Fabiola Gianotti. Fot. EPA/SALVATORE DI NOLFI 02.09.2019

Dotychczasowa dyrektor generalna CERN Fabiola Gianotti będzie pełniła tę funkcję przez drugą, pięcioletnią kadencję. Rada CERN wybrała ją ponownie na to stanowisko podczas 195. posiedzenia.

Dr Fabiola Gianotti kieruje CERN od początku 2016 roku, a jej druga kadencja rozpoczynająca się w styczniu 2021 roku potrwa do końca 2025 roku. To pierwszy przypadek w 65-letniej historii CERN urzędowania dyrektora generalnego przez pełne dwie kadencje. Gianotti jest również pierwszą kobietą piastującą to stanowisko - przypomina w przesłanej PAP informacji Instytut Fizyki Jądrowej PAN.

"Jestem głęboko wdzięczna Radzie CERN za ten wyraz zaufania. To ogromny przywilej i wielka odpowiedzialność. Nadchodzące lata będą kluczowe dla położenia podwalin pod przyszłe projekty CERN. Jestem zaszczycona, że mogę współpracować z krajami członkowskimi i stowarzyszonymi z CERN, innymi międzynarodowymi partnerami oraz całą społecznością fizyki cząstek na świecie" - powiedziała Gianotti.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN - Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) to ośrodek naukowo-badawczy położony na granicy Szwajcarii i Francji. Obecnie do organizacji należą dwadzieścia dwa państwa. Najważniejszym narzędziem pracy naukowców prowadzących badania w CERN jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021