05.12.2020
PL EN
08.11.2019 aktualizacja 08.11.2019

SGH pierwszą warszawską uczelnią, której studenci skorzystają z mLegitymacji

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk (P) oraz rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. Marek Rocki (L) podczas briefingu prasowego nt. wdrożenia w SGH, jako pierwszej uczelni w stolicy, mLegitymacji studenckiej. Fot. PAP/ Paweł Supernak 08.11.2019 Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk (P) oraz rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. Marek Rocki (L) podczas briefingu prasowego nt. wdrożenia w SGH, jako pierwszej uczelni w stolicy, mLegitymacji studenckiej. Fot. PAP/ Paweł Supernak 08.11.2019

Szkoła Główna Handlowa to pierwsza uczelnia w stolicy, której studenci będą mogli korzystać z mLegitymacji - poinformowali w piątek wiceminister cyfryzacji Wanda Buk oraz rektor SGH Marek Rocki.

Od tego roku akademickiego studenci uczelni wyższych mogą korzystać z mLegitymacji, w której zapisane są wszystkie dane, jakie można znaleźć w jej papierowym odpowiedniku: imię i nazwisko, numer legitymacji, termin ważności, status użytkownika (student), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres uczelni. Aby korzystać z mLegitymacji, studenci muszą mieć smartfon z systemem Android (co najmniej wersja 6.0).

Jak poinformowała w piątek podczas konferencji prasowej wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, pierwszą uczelnią w Warszawie, która zdecydowała się przystąpić do projektu mLegitymacji, jest Szkoła Główna Handlowa.

Z kolei rektor Marek Rocki powiedział, że SGH jest uczelnią innowacyjną, a dzięki mLegitymacji jej studenci będą mogli udokumentować status studenta w sposób nowocześniejszy, niż do tej pory. "Można zapomnieć z domu kawałka plastiku, natomiast wszyscy mają prawie zawsze ze sobą telefon" - zauważył.

Buk zapewniała studentów, że legitymacja studencka w smartfonie umożliwia korzystanie z wszelkich przysługującym im zniżek, w sposób dogodniejszy niż tradycyjna legitymacja. "W praktyce oznacza to, że młodzi ludzie mogą z niej skorzystać, kupując ulgowy bilet do kina, czy w pociągu. Wystarczy, że pokażą telefon z zainstalowaną aplikacją – dodała.

"Studenci, szczególnie przed sesją, mają wystarczająco dużo stresu. Mam nadzieję, że dzięki rozwiązaniu, które dla was stworzyliśmy, odpadnie wam choćby jeden – zaginiona legitymacja" – mówiła w SGH wiceminister cyfryzacji.

Zapowiedziała, że na początku przyszłego roku mLegitymacja będzie też w telefonach z iOS.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia. Można ją zweryfikować wizualnie – ma takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Poza tym, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt, czy dokument nie został zastrzeżony w szkole lub uczelni (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Aby korzystać z mLegitymacji konieczne jest wypełnienie formularza. Kolejny krok to podpisanie porozumienia.

mLegitymacja jest częścią aplikacja mobilnej mObywatel, która wydawana jest przez polski rząd, a za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja to obecnie cztery usługi: mTożsamość, mLegitymacja, mPojazd – elektroniczny dokument dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów, eRecepta. 

PAP - Nauka w Polsce

dka/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020