21.09.2020
PL EN
12.11.2019 aktualizacja 13.11.2019

Polacy z nagrodami RoboChallenge 2019 w Rumunii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Robot Melson studentów Politechniki Warszawskiej i konstrukcje sekcji Sumomasters z Politechniki Białostockiej nagrodzono na międzynarodowych zawodach robotycznych RoboChallenge 2019 w Rumunii.

Twórcami Melsona są studenci Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Melson ma 45 cm i waży 2,7 kg. Większość elementów robota wydrukowanych zostało na drukarkach 3D. Zaawansowane prace konstrukcyjne zaczęły się dwa lata temu, a nad obecnym oprogramowaniem zespół pracował przez rok. Robot zadebiutował na zawodach RoboComp 2018 w Krakowie.

Jak wyjaśnia koordynator projektu Kacper Mikołajczyk, na początku rysowane były ścieżki, po których miały poruszać się ręce, stopy oraz środek ciężkości. "Dzięki wykorzystaniu Kinecta (urządzenie wykorzystujące czujnik ruchu - PAP) Melson potrafi naśladowywać ruchy człowieka w czasie rzeczywistym" – dodaje Paweł Żakieta.

Zawody robotów prowadzone są na wzór rywalizacji sportowej. Jedną z najbardziej typowych konkurencji jest Humanoid Sumo. Dwa roboty umieszczane są na dużym ringu (dohyo), a ich zadaniem jest przewrócenie przeciwnika. Roboty są w pełni autonomiczne i lokalizują przeciwnika na podstawie odczytów z czujników.

"Do wykrywania innych robotów wykorzystywane są czujniki podczerwieni, które mierzą odległość w trzech kierunkach. Na podstawie pomiarów robot decyduje, jaki ruch powinien wykonać: iść do przodu, obrócić się czy zadać cios" - mówi Larysa Zaremba.

Podczas zawodów International Robotic Competition RoboChallenge 2019 w Rumunii (1-3 listopada 2019) robot Melson zajął pierwsze miejsce w kategorii Humanoid Robot, drugie miejsce w kategorii Humanoid Sumo i został wyróżniony w kategorii Freestyle Showcase.

Zespół konstruktorów Melsona tworzą Maksymilian Szumowski (twórca), Kacper Mikołajczyk (koordynator), Bartosz Bok, Dominik Górczyński, Kornelia Łukojć, Jerzy Piwkowski, Przemysław Płoński, Patryk Saffer, Jakub Soboń, Larysa Zaremba, Paweł Żakieta i Karol Niemczycki z Politechniki Warszawskiej.

Sekcję SumoMasters z Politechniki Białostockiej reprezentowali: Piotr Wasilewski, Łukasz Kotarski, Marcin Dziubek, Michał Falkowski, Jerzy Matusiewicz, Józef Szymelewicz. Studenci pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego wystartowali w konkurencjach MegaSumo, MiniSumo, NanoSumo oraz Freestyle.

Zespół z Wydziału Mechanicznego PB w kategorii NanoSumo zdobył 3 miejsce. W kategoriach MiniSumo i MegaSumo najlepsze konstrukcje SumoMasters dotarły aż do ćwierćfinałów. Natomiast w kategorii Freestyle czworonożny robot ostatecznie został sklasyfikowany na 5 miejscu.

RoboChallenge w Rumunii są największymi zawodami robotycznymi rozgrywanymi w Europie. W bieżącym roku uczestniczyło w nich ponad 600 zawodników z 533 robotami z 17 krajów (Bułgaria, Kolumbia, Ekwador, Francja, Japonia, Grecja, Łotwa, Meksyk, Peru, Polska, Mołdawia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Tajlandia, Turcja oraz Wielka Brytania). Tym bardziej cieszy, że zespół SumoMasters nadal pozostaje w ścisłej czołówce światowej – mówi opiekun zespołu z Wydziału Mechanicznego PB, dr inż. Rafał Grądzki.

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna z Koła Naukowego Robotyków PW otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 4.0, Wydziału Mechanicznego oraz firm: Wenglor i Faulhaber.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020