Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
20.11.2019 aktualizacja 20.11.2019

Naukowcy: przełom w badaniach nad malarią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Międzynarodowe konsorcjum naukowców po raz pierwszy systematycznie przeanalizowało genom zarodźca malarii w całym jego cyklu życiowym. Badacze znaleźli setki potencjalnych celów dla terapii. Ich zdaniem to przełom w badaniach nad malarią.

Mimo ogromnych wysiłków nauki i medycyny, na całym świecie pół miliona ludzi rocznie umiera z powodu malarii. Genom wywołującego chorobę pasożyta Plasmodium jest przy tym relatywnie mały - zawiera 5 tys. genów.

Zespół kierowany przez specjalistów z Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria) i Uniwersytetu w Umeå (Szwecja) po kolei usuwał więc 1300 pojedynczych genów pasożyta w różnych cyklach jego rozwoju. W ten sposób naukowcy mogli sprawdzić funkcję, każdego genu.

„Badanie, polegające na wycinaniu genów przeprowadzone we współpracy z Instytutem Sangera, pozwoliło nam zidentyfikować setki celów, szczególnie związanych z metabolizmem pasożyta” - opowiada Rebecca Stanway z Uniwersytetu w Brnie, współautorka pracy opublikowanej w prestiżowym magazynie „Cell”.

Z pomocą nowoczesnych metod analizy danych badacze opracowali modele pokazujące główne procesy metaboliczne chorobotwórczego organizmu.

„Dzięki tym modelom możliwe stało się przewidywanie, które z niezbadanych wcześniej genów są kluczowe dla pasożyta i stanowią dobre cele terapeutyczne” - podkreśla jedna z ekspertek Anush Chiappino-Pepe z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Niektóre z przewidywań dostarczonych przez te modele, naukowcy potwierdzili już eksperymentalnie. „Obejmująca cały genom analiza z opracowaniem modeli metabolicznych oznacza przełom w badaniach nad malarią” - twierdzi Magali Roques z Uniwersytetu w Brnie.

„Nasze wyniki pomogą wielu zajmującym się malarią naukowcom z całego świata. Będą teraz mogli skupić się na najważniejszych genach pasożyta i dzięki temu opracować skuteczne leki i szczepionki działające na różnych etapach jego cyklu życiowego” - wyjaśnia Ellen Bushell z Instytutu Sangera.

Więcej informacji na stronie: doi: 10.1016/j.cell.2019.10.030

(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024