06.08.2020
PL EN
22.11.2019 aktualizacja 22.11.2019

Szybsza i skuteczniejsza szczepionka przeciwko wściekliźnie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dodanie określonej cząsteczki immunologicznej do szczepionki przeciwko wściekliźnie może znacząco zwiększyć jej skuteczność, a co za tym idzie dostępność - ogłosili naukowcy z Thomas Jefferson University na łamach „PLOS Neglected Tropical Diseases”.

Każdego roku ponad 59 tysięcy ludzi na całym świecie umiera z powodu wścieklizny. Nie istnieje jeszcze tani ani łatwy schemat szczepień, który pomagałby zapobiegać tej chorobie u ludzi. Obecnie dostępna na rynku szczepionka, która jest kosztowna i skomplikowana w podawaniu, działa poprzez aktywację komórek B układu odpornościowego. Jednak, ponieważ preparat ten zawiera inaktywowane cząstki wirusa wścieklizny, może zająć trochę czasu zanim wejdzie on w interakcje z limfocytami B i doprowadzi do rozwoju swoistej odpowiedzi immunologicznej.

W swojej najnowszej pracy zespół dr. James’a McGettigan’a użył białka sygnalizacyjnego o nazwie BAFF (czynnik aktywujący komórki B), który wiąże się bezpośrednio z limfocytami B. Naukowcy zaprojektowali szczepionkę, która - tak samo, jak tradycyjna - zawierała osłabione (inaktywowane) wirusy wścieklizny, ale połączyli je z BAFF. Mieli nadzieję, że taki zabieg spowoduje, iż szczepionka zostanie skierowana bezpośrednio na komórki B i szybko je aktywuje. Gotowy preparat przetestowali na myszach.

Okazało się, że zwierzęta immunizowane szczepionką wzmocnioną BAFF wykazały znacznie szybszą i silniejszą odpowiedź immunologiczną w porównaniu z osobnikami, które otrzymały szczepionkę tradycyjną. Poziomy przeciwciał neutralizujących wirusy rosły u nich szybciej i do wyższych poziomów.

„Opracowana przez nas szczepionka wyraźnie zwiększa szybkość i siłę odpowiedzi przeciwciał przeciw wściekliźnie. Naszym zdaniem, może to potencjalnie poprawić skuteczność i dostępność szczepień chroniących ludzi przed tym groźnym wirusem” - podsumowują autorzy publikacji.

Jak dodają, konieczne są dodatkowe badania bezpieczeństwa szczepionki zanim zostanie ona przetestowana na ludziach.

Więcej informacji tutaj. (PAP)

kap/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020