Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2021
PL EN
20.11.2019 aktualizacja 20.11.2019

Uczona, badaczka, naukowczyni? Na UAM konferencja o feminatywach

Fot. Walter Otto; źródło: Unsplash Fot. Walter Otto; źródło: Unsplash

Czy używanie żeńskich nazw zawodów, funkcji i tytułów - bądź ich pomijanie - to problem tylko językowy, czy też światopoglądowy oraz czy te dwie sfery można rozdzielić? Przedyskutują to w piątek na UAM uczestnicy konferencji pt. „Uczona, badaczka, naukowczyni – feminatywy w dyskursie akademickim”.

Stosowanie feminatywów od lat jest przedmiotem naukowej dyskusji, a ich użycie - w zależności od kontekstu historycznego i kulturowego – jest mniej lub bardziej powszechne i różnie postrzegane. „Równocześnie systematycznie rośnie udział kobiet w sferze publicznej i zawodowej, co dla bardzo wielu rodzi potrzebę nowego nazywania funkcji i zawodów. Słowa profesorka, doktorka czy naukowczyni budzą nadal często wiele emocji, gdyż +naruszają+ nawyki językowe kształtowane przez ostatnie kilkadziesiąt lat” – czytamy w informacji prasowej, przesłanej PAP przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dlatego też organizatorzy konferencji chcą kwestię używania feminatywów poddać akademickiej dyskusji i odpowiedzieć na pytania, czy używanie feminatywów bądź ich pomijanie to problem tylko językowy, czy też światopoglądowy oraz czy te dwie sfery można rozdzielić.

W programie spotkania znalazły się takie wystąpienia jak m.in. „Uczennice, studentki, badaczki... Feminatywy w edukacji i nauce - wczoraj i dziś”, „Żeńskie formy nazw zawodów i funkcji publicznych (m.in. stanowisk uniwersyteckich) w języku polskim i francuskim - czy rejestrowane są w słownikach?”, „Asymetrie rodzaju i płci na tle systemu gramatycznego” czy „Feminatywy a język prawny”. Konferencję zakończy dyskusja na temat komunikacji językowej w środowisku akademickim.

Ponadto podczas konferencji rozstrzygnięty zostanie konkurs na projekt z zakresu grafiki użytkowej popularyzujący ideę języka równościowego ze względu na płeć. Patronat (czy raczej matronat – jak sugerują organizatorzy) nad konkursem objęły prorektorki UAM: prof. Bogumiła Kaniewska i prof. Beata Mikołajczyk.

Konferencja odbędzie się w Auli im. prof. Gerarda Labudy w Collegium Historicum UAM. Rejestracja pod linkiem.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021