Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.11.2019 aktualizacja 27.11.2019

Składnik nasienia poprawia pamięć muszkom owocowym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zawarty w nasieniu samców muszek owocowych peptyd poprawia pamięć długoterminową samic tego gatunku – informuje pismo „Science Advances”.

Cząsteczka zwana peptydem płciowym wiąże się z nasieniem samców muszek i jest przekazywana samicom, w których organizmie wędruje z układu rozrodczego do mózgu.

Wiadomo było, że cząsteczka ta, występującą tylko u muszek owocowych, zmienia ich zachowanie. Po kopulacji samice wybierają na przykład inne rodzaje pokarmu, mogą też odrzucać przyszłych partnerów. To skutek działania na komórki nerwowe znajdujące się w całym ciele.

Thomas Preat i jego koledzy z Université Paris Sciences et Lettres (PSL) odkryli, że peptyd płciowy poprawia również pamięć długoterminową, działając na odpowiedzialne za nią neurony. Zdziwiło to naukowców, ponieważ peptyd płciowy działa zwykle na neurony połączone z macicą.

Aby przetestować pamięć muszek owocowych, badacze nauczyli samice, aby kojarzyły niektóre zapachy z porażeniem prądem. Muchy, które kopulowały, pamiętały, aby unikać zapachów związanych z elektrowstrząsami. Natomiast te, które nie kopulowały, po czterech dniach zapomniały o swoich złych doświadczeniach, co świadczy o gorszej pamięci długoterminowej.

Jeśli samice trafiały na samców zmodyfikowanych tak, by nie wytwarzali peptydu płciowego, ich pamięć się nie poprawiała. Natomiast samice, którym peptyd wstrzyknięto, zyskały lepszą pamięć – mimo, że nie miały do czynienia z żadnym samcem.

W naturze samice muszek, które jeszcze nie kopulowały, mogą być odważniejsze i bardziej skłonne do poszukiwania partnerów. Po kopulacji pamięć długoterminowa byłaby korzystna, ponieważ pozwala zapamiętać bezpieczne miejsca do składania jaj.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024