21.09.2020
PL EN
25.11.2019 aktualizacja 25.11.2019

Zielona Góra/ III Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

20 zespołów z uczelni medycznych z całej Polski weźmie udział w trzeciej edycji Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym, które odbędą się w piątek (29 listopada br.) w Zielonej Górze.

Pomysłodawca i zarazem przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw dr n. med. Paweł Jarmużek kierujący Katedrą Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego przypomniał, że celem wydarzenia jest podnoszenie praktycznej wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju.

Dodał, że w tym roku na mistrzostwa zjadą studenci reprezentujący prawie wszystkie uczelnie medyczne w Polsce, m.in. z Lublina, Poznania, Bydgoszczy, Olsztyna, Szczecina czy Katowic.

„To wprawdzie dopiero trzecie mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym, a już stały się ważnym wydarzeniem i prawdziwym świętem studentów medycyny. W tym roku będzie im towarzyszyć Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych, gdzie koła naukowe uczelni medycznych będą prezentować swoją aktywność badawczą. Naszym głównym celem jest zachęcenie poprzez współzawodnictwo przyszłych lekarzy do aktywnego zdobywania praktycznych umiejętności oraz do aktywności naukowej” - powiedział PAP Jarmużek.

Zgodnie z formułą z dwóch poprzednich edycji imprezy, zmagania podzielone zostały na dwie części. W czasie pierwszej - teoretycznej przeprowadzone zostaną wykłady, które przygotują uczestników pod względem merytorycznym do zawodów. Część druga - praktyczna będzie polegać na sprawdzeniu zdobytych umiejętności w praktyce.

W zawodach wezmą udział 4-osobowe zespoły reprezentujące uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie. Sprawdzą się m.in. w szyciu skóry, tkanki podskórnej oraz zespalaniu przewodu pokarmowego.

Jury będzie brało pod uwagę czas, ale przede wszystkim dokładność wykonania szwów i odpowiedni dobór rodzaju zespolenia wykorzystywanego przy danym zadaniu. Na wykonanie szwów na nóżkach i jelitach wieprzowych zespoły będą miały maksymalnie godzinę.

Tegoroczna impreza odbędzie się w Hotelu Grape Town w Zielonej Górze. Tam też w sobotę zaplanowano Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych Studentów Medycyny, podczas którego oprócz szeregu wykładów nastąpi ogłoszenie wyników mistrzostw.

Przed rokiem mistrzostwa wygrali studenci z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na drugim stopniu podium stanęli ich koledzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a na trzecim z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Organizatorami mistrzostw są: Katedra Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej Szpitalem Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2020