Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
26.11.2019 aktualizacja 26.11.2019

Nowe zagrożenie dla koralowców: zanieczyszczenie metalami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Miedź wymywana z pól i zawarta w farbie odpadającej z kadłubów statków stanowi nowe zagrożenie dla koralowców w wodach w pobliżu Portoryko.

W badaniu amerykańskiego Cornell University, opisanym w magazynie „Ecological Applications”, naukowcy dowodzą, że skażenie metalami jest niebezpieczne dla koralowców ośmiopromiennych.

„Wiemy, że ocieplanie się oceanów stanowi zagrożenie dla przetrwania raf koralowych na całym świecie – powiedziała Allison Tracy, która prowadziła badanie z prof. biologii morskiej Drew Harvell. – Złagodzenie wpływu tego zjawiska na koralowce to priorytet, ale poznanie roli, jaką zanieczyszczenia odgrywają w wywoływaniu chorób i uśmiercaniu korali, daje nam więcej możliwości”.

Podczas gdy negatywny wpływ plastiku i mikroplastiku na oceany jest dobrze znany, to zagrożenia płynące z zanieczyszczenia metalami nie są dostateczne zbadane – uważają naukowcy. Postępujące skażenie miedzią może być efektem wymywania nawozów z pól i odpadania farby z kadłubów statków.

W ciągu roku badacze prześledzili 175 kolonii koralowców, zasiedlających dno morskie o różnej koncentracji miedzi w ramach 15 raf koralowych w okolicy Portoryko. Ocenili, że rafy dotknięte wyższą koncentracją miedzi gorzej regenerowały się po dziesiątkującej je chorobie MFPS (ang. multifocal purple spots disease).

W laboratorium okazało się, że koralowce były w stanie początkowo uruchomić odpowiedź układu odpornościowego na infekcję, kiedy poziom miedzi był niski, nawet kiedy zwierzęta były narażone na zwiększone temperatury. Jednak kiedy koncentracja metalu rosła, koralowce przestawały się bronić, co sugeruje, że stres związany z poziomem miedzi zmniejsza potencjał ich układu immunologicznego.

To pokazuje mechanizmy, poprzez które miedź i coraz cieplejsze oceany zaburzają zdrowie koralowców – uważa Tracy. Badanie dostarcza nowych danych o roli stresorów środowiskowych w chorobach koralowców i może zaowocować nowymi rozwiązaniami do walki z nimi. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024