Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
27.11.2019 aktualizacja 27.11.2019

Projekt Politechniki Poznańskiej "Aerosfera. Lotnisko rzeczy" z unijnym wsparciem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie 22 mln zł kosztować będzie projekt Politechniki Poznańskiej "Aerosfera. Lotnisko rzeczy", dotyczący badań związanych m.in. z transportem lotniczym. Przedsięwzięcie uzyskało 13 mln zł unijnego wsparcia.

We wtorek umowę na dofinansowanie projektu środkami unijnymi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 podpisali marszałek województwa Marek Woźniak oraz rektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski.

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim wyposażenie lotniska Aeroklubu Poznańskiego w wielkopolskim Kąkolewie w infrastrukturę do realizacji prac badawczo-rozwojowych dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń i katastrof. Na lotnisku powstaną m.in. hangary dla statków powietrznych i laboratoria B+R.

"To projekt wyjątkowy i niestandardowy, z kategorii badawczo–rozwojowych, na których nam bardzo zależy, a których w naszej ocenie jest wciąż za mało. W strategii rozwoju województwa rozwój innowacyjności jest wyzwaniem a projekt Politechniki Poznańskiej zmierza właśnie w tym kierunku. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć jego realizację tak dużą kwotą" – powiedział we wtorek w czasie konferencji prasowej Marek Woźniak.

Jak podano, dzięki inwestycjom przewidzianym w projekcie znacząco zwiększy się potencjał badawczy uczelni w ramach takich obszarów innowacyjnych, jak eksploatacja i zastosowanie bezzałogowych i załogowych statków powietrznych czy bezpieczeństwo i ochrona funkcjonowania lotniska.

"Mówimy m.in. o bezpieczeństwie lotów - za tym kryje się cała masa bardzo ciekawych rozwiązań badawczo-rozwojowych. Nasze myślenie zmierza także w takim kierunku, by zautomatyzować wszystko to, co się da na lotnisku" - podkreślił prof. Łodygowski.

Uczelnia będzie realizowała przedsięwzięcie we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, Aeroklubem Poznańskim im. Wandy Modlibowskiej oraz Andrzejem Szymańskim "LARS".

"Warto przypomnieć, że w minionym roku zakupiliśmy, także przy wsparciu środków unijnych przyznanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, symulator lotów oraz samolot szkoleniowy z oprzyrządowaniem, który służy nam na nowym kierunku realizowanym przez uczelnię tj. Lotnictwo i kosmonautyka" - podkreślił rektor Politechniki Poznańskiej.

Przedsięwzięcie poznańskiej uczelni wpisuje się w ramy Działania 1.1 "Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dotychczas Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził dofinansowanie w tym obszarze o łącznej kwocie ponad 52,5 mln zł. 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021