24.09.2020
PL EN
28.11.2019 aktualizacja 17.12.2019

Co łączy suchy papier i sieć wysokiego napięcia?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Co ma suchy papier do sieci wysokiego napięcia? Całkiem sporo. Otóż jest on bardzo dobrym izolatorem w instalacjach wysokonapięciowych. Nad ulepszaniem wykorzystywanego do tego celu papieru marszczonego pracowali wspólnie naukowcy Politechniki Śląskiej i Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB.

Jednym z ważniejszych elementów instalacji elektrycznych są tzw. przepusty wysokonapięciowe. Są to elementy pozwalające doprowadzać w bezpieczny sposób, tzn. bez przeskoku iskry przez uziemioną barierę potencjału, wysokie napięcie do urządzeń elektrycznych. Wiele firm w Polsce poszukuje nowych rozwiązań na różnych etapach produkcji takich przepustów.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej połączyli siły z pracownikami Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie, ulepszając proces produkcji przepustów wysokonapięciowych z ... papieru. Oczywiście nie z całkiem zwykłego papieru, ale z papieru „marszczonego”, czyli z tzw. papieru crepe.

„Papier jest bardzo dobrym izolatorem w instalacjach wysokonapięciowych, pod warunkiem, że jest bardzo suchy” – mówi prof. Andrzej J. Nowak z Politechniki Śląskiej. „Dodatkowo, powinien być w odpowiedni sposób impregnowany, np. żywicą. Pozwala to nadać przepustowi pożądany kształt, co też przedłuża jego trwałość” – dodaje naukowiec.

Zarówno sam proces suszenia papieru, jak i jego impregnacja za pomocą żywicy poddawanej procesowi żelowania, to ważne tematy badawcze i wyzwanie dla inżynierów. Dlatego też w ramach współpracy centrum badawczego i uczelni powstały dwie prace doktorskie, których efekty zostały wdrożone w fabrykach firmy ABB. Jedna z prac doktorskich dotyczyła badania metod suszenia papieru, z którego wykonywany jest przepust. Druga natomiast obejmowała badania procesów utwardzania materiałów kompozytowych, którymi wysuszony przepust jest impregnowany.

PAP – Nauka w Polsce, dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, jest mikrobiologiem z Politechniki Śląskiej. Jest zwyciężczynią konkursu Popularyzator Nauki 2018, współorganizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2017 roku kieruje Centrum Popularyzacji Nauki PŚ. W 2015 roku zajęła trzecie miejsce w trzeciej, polskiej edycji konkursu FameLab. W CANAL+ DISCOVERY prowadziła program „Wynalazcy przyszłości”, w którym pokazywała polskie wynalazki i odkrycia, które zmienią w niedalekiej przyszłości nasz świat.

Tekst jest jednym z efektów programu Rzecznicy Nauki, zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Fundację British Council. Program umożliwia nawiązanie współpracy pomiędzy popularyzującymi wiedzę naukowcami a dziennikarzami zajmującymi się sprawami nauki.

ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020