15.01.2021
PL EN
04.12.2019 aktualizacja 04.12.2019

Gdy rośnie zanieczyszczenie powietrza, w szpitalach przybywa pacjentów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ekspozycja na bardziej niż zwykle zanieczyszczone powietrze ma związek z większą liczbą przyjęć pacjentów do szpitali i dotyczy to większej niż przypuszczano liczby chorób – informuje "British Medical Journal”.

Nawet krótkotrwałe narażenie na drobne cząstki stałe - wystarczająco małe, aby z płuc przedostały się do krwioobiegu - może prowadzić do zaostrzenia choroby na tyle poważnego, że wymaga wizyty w szpitalu.

Francesca Dominici z Harvard University i jej współpracownicy przeanalizowali ponad 95 milionów historii chorób z amerykańskich szpitali, które obejmowały 13 lat, a także stężenia cząstek stałych o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra(PM2,5) w rejonie zamieszkania pacjenta (znany był jego kod pocztowy) na dzień przed wizytą w szpitalu.

Jak się okazało, każdemu wzrostowi poziomu drobnych cząstek stałych (PM2,5) o 1 mikrogram na metr sześcienny odpowiadały w skali roku 5692 dodatkowe hospitalizacje, 32 314 dodatkowych dni spędzonych w szpitalu, 634 zgony i koszty szpitalne rzędu 100 milionów dolarów.

Zwiększone ryzyko przyjęcia do szpitala zaobserwowano w przypadku wielu schorzeń, w tym zakażeń krwi, niewydolności nerek, chorób sercowo-naczyniowych i układu oddechowego, choroby Parkinsona, stanów zapalnych i zakrzepów krwi, zaburzeń wodno-elektrolitowych, zakażeń układu moczowego oraz cukrzycy.

Zdaniem Dominici do obserwowanych wzrostów PM 2,5 mogą prowadzić zmiany we wzorcach ruchu pojazdów, zwiększone wykorzystanie elektrowni, wiatr, który przynosi zanieczyszczenia z innych obszarów lub pożary.

Dane szpitalne pochodzą od osób leczonych w ramach Medicare, amerykańskiej rządowej opieki zdrowotnej dla osób w wieku powyżej 65 lat. Jak jednak wskazuje Dominici, wcześniejsze badania wykazały, iż narażenie na PM2,5 ma również szkodliwy wpływ na młodsze osoby.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące jakości powietrza mówią, że poziom PM 2,5 nie powinien być wyższy niż 25 mikrogramów na metr sześcienny. Dominici i jej zespół zaobserwowali ryzyko zdrowotne nawet przy mieszczącym się w uznanym za bezpieczny poziomie zanieczyszczenia. Obecnie WHO dokonuje przeglądu swoich wytycznych. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021