29.10.2020
PL EN
05.12.2019 aktualizacja 05.12.2019

Przetrwać na Ziemi skutej lodem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kiedy przed setkami mln lat Ziemia była skuta lodem i przypominała wielką śnieżną kulę, szanse na przetrwanie na niej żywych organizmów były dramatycznie niskie. Okazało się jednak, że istniały takie miejsca – informują naukowcy w tygodniku „PNAS”.

W prekambrze, ok. 600-700 mln lat temu, praktycznie cała Ziemia pokryta była lodowcem. Skute lodem były nawet obszary równikowe. Tak rozległe zlodowacenie zwane jest zlodowaceniem kuli śniegowej, ponieważ cała planeta zamienia się w gigantyczną śnieżkę.

Naukowcy od dawna głowią się, w jaki sposób w takich warunkach na Ziemi mogło przetrwać życie. Tym bardziej, że oceany również były skute lodem, a przez to odcięte od dopływu tlenu.

W trakcie najnowszych badań zespół pod kierunkiem naukowców z McGill University w Kanadzie natknął się na pierwsze bezpośrednie świadectwo pozwalające stwierdzić, że topniejąca woda była nasycona tlenem w takim stopniu, iż mogła stanowić środowisko dla organizmów żywych.

Zespół badał skały bogate w żelazo w Australii, Namibii i Kalifornii. Badacze chcieli poznać warunki środowiska panujące na Ziemi-śnieżce.

"Mimo, że większa część oceanu była zamarznięta na dużej głębokości i nienadająca się do życia wskutek braku tlenu, to jednak zdarzały się obszary, gdzie lód na powierzchni zaczynał pływać, a wtedy do topniejącej wody dostawał się tlen" - opisuje Maxwell Lechte z McGill University. Jak dodaje, pęcherzyki powietrza uwięzione w lodzie dostawały się do wody, kiedy lód topniał.

Oprócz tlenu do przetrwania konieczne jest jeszcze pożywienie. Jak podkreślają naukowcy, potrzebne są dalsze badania, żeby poznać, jak w tym skrajnie niegościnnym środowisku mogły funkcjonować sieci pokarmowe.

Więcej: https://www.pnas.org/content/early/2019/11/26/1909165116 (PAP)

krx/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020