29.10.2020
PL EN
04.12.2019 aktualizacja 04.12.2019

Suwałki/ Nowe pracownie i laboratoria w PWSZ za 4 mln zł

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

4 mln zł to koszt nowoczesnych pracowni i laboratoriów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (Podlaskie). Z nowych urządzeń i komputerów skorzysta kilkuset studentów tej uczelni.

Studenci PWSZ mają do dyspozycji Centrum Mechatroniczne, Laboratorium do Produkcji i Przetwórstwa Surowców Rolniczych, Laboratorium Mikroskopowe i Komputerowe. W najbliższych miesiącach powstanie również Laboratorium Transportu.

Najdroższe pracownie mieszczą się w Centrum Mechatronicznym, które kosztowało 2,3 mln zł. Centrum to pomoże studentom kierunku zarządzania i inżynierii produkcji. W czterech sąsiadujących ze sobą pracowniach znalazły się najnowocześniejsze urządzenia z zakresu pneumatyki, elektrotechniki czy sterowania numerycznego.

"Wszystko to pozwoli studentom poznać praktyczną odsłonę mechatroniki i sprzęt, na którym bazują obecnie najnowocześniejsze firmy na rynku" – powiedział PAP rzecznik prasowy PWSZ Dawid Harasim.

Studenci nowego kierunku uczelni – produkcji i przetwórstwa surowców rolniczych – będą mogli korzystać z laboratorium do oceny jakości żywności, wyposażonego w konduktometr, pehametry i łaźnie wodne. Laboratoria Mikroskopowe i Komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem zainstalowano z kolei dla studentów budownictwa.

Za kilka miesięcy powstanie też Laboratorium Transportu. Będzie to nowoczesna hamownia, czyli stacjonarne stanowisko pomiarowe, które pozwala uzyskać niezbędne dane do wyznaczania charakterystyki osiągów silnika, zużycia paliwa, prędkości obrotowej, napięcia i natężenia prądu. W tym obiekcie będą kształcić się studenci transportu.

"Nowe pracownie i laboratoria mają poprawić formułę kształcenia. Chcemy kształcić w naszej uczelni inżynierów na najwyższym poziomie" – dodał Harasim.

Wszystkie pracownie są elementem projektu "Kształcimy zawodowo", współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dofinansowanie wyniosło 3,3 mln zł. 700 tys. zł to wkład własny uczelni. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020