23.09.2020
PL EN
09.12.2019 aktualizacja 09.12.2019

Płaskie metasoczewki szansą na rewolucję np. w aparatach i mikroskopach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcom po raz pierwszy udało się wyprodukować metasoczewki o wielkości mierzonej w centymetrach. Mimo płaskiej powierzchni skupiają one światło, podobnie jak tradycyjne wypukłe soczewki.

Specjaliści wieszczą, że metasoczewki zrewolucjonizują budowę aparatów fotograficznych, mikroskopów, wyświetlaczy i wielu innych wynalazków cywilizacji. Dzięki nanotechnologicznym strukturom na swojej powierzchni, te nietypowe soczewki skupiają światło, mimo że są całkowicie płaskie.

Do tej pory jednak udawało się je wytwarzać w niewielkich rozmiarach, nieprzydatnych w większości potencjalnych zastosowań. Teraz, zespół z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) przedstawił metodę wytwarzania działających w zakresie widzialnego światła, szklanych metasoczewek o wielkości mierzonej w centymetrach.

Co więcej, opracowana metoda wykorzystuje technikę powszechnie stosowaną już do produkcji układów scalonych.

„Praca ta otwiera drogę do kamer dla telefonów komórkowych, w których układ CMOS i metasoczewka mogą być bezpośrednio ułożone jedno na drugim i optycznie współdziałać, ponieważ oba elementy są płaskie” - mówi prof. Federico Capasso, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nano Letters”.

Soczewka ma jednak jeszcze jedną cechę, która może stanowić wadę - różne barwy skupiają się w innych miejscach. Badacze pracują jednak nad kolejną generacją wynalazku, która będzie już skupiała wszystkie kolory jednakowo.

Więcej informacji na stronie. (PAP)

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020