03.08.2020
PL EN
09.12.2019 aktualizacja 09.12.2019

Szczotkowanie zębów może chronić przed kłopotami z sercem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby regularnie szczotkujące zęby rzadziej chorowały na migotanie przedsionków i niewydolność serca. Mogło się to wiązać z mniejszą ilością bakterii w jamie ustnej - sugerują autorzy obszernych analiz, naukowcy z Korei.

Naukowcy z Ewha Womans University w Seulu przypominają wcześniejsze badania, z których wynika, że gorsza higiena jamy ustnej wiąże się z obecnością bakterii również we krwi, jak również ze szkodliwymi stanami zapalnymi.

Stany zapalne zapalenia zwiększają m.in. ryzyko migotania przedsionków (częsty rodzaj zaburzenia rytmu serca) oraz niewydolności serca (upośledzenie pompowania krwi).

O tym, jak ważne dla ogólnego zdrowia jest szczotkowanie zębów - mówią wyniki metaanalizy danych nt. ponad 161 tys. osób w wieku od 40 do 79 lat. Na początku obserwacji osobom tym nie doskwierały wspomniane wyżej choroby.

W czasie 10,5 lat obserwacji aż u 3 proc. uczestników badania wystąpiło migotanie przedsionków, a u 4,9 proc. rozwinęła się niewydolność serca. Jednocześnie okazało się, że szczotkowanie zębów trzy lub więcej razy dziennie wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem migotania przedsionków (o 10 proc.) i mniejszym o 12 proc. ryzykiem niewydolności.

Wyniki te nie zależały od innych czynników, takich jak płeć, wiek, status ekonomiczny, ćwiczenia fizyczne, spożycie alkoholu, waga oraz innych chorób, np. nadciśnienia.

Badacze spekulują, że częste mycie zębów zmniejsza liczbę bakterii pod dziąsłami, zapobiegając ich przedostawaniu się do krwiobiegu.

Zwracają też uwagę, że badanie dotyczyło tylko mieszkańców jednego kraju. Miało przy tym charakter obserwacyjny, więc nie wskazywało jasno zależności przyczynowych.

Podkreślają jednak, że badali "dużą grupę osób przed długi czas, co dodaje naszym wynikom mocy".

"Z pewnością za wcześnie jeszcze na zalecanie czyszczenia zębów jako sposobu zapobiegania migotania przedsionków i zastoinowej niewydolności serca. Podczas gdy rola zapaleń w rozwoju chorób serca staje się coraz bardziej jasna, potrzebne są badania interwencyjne, aby określić strategie dla zdrowia publicznego" - czytamy w dołączonym do publikacji komentarzu wydawcy.

Dobrze jednak mieć świadomość, że dbając o zęby, być może dba się także o serce.

Wyniki analiz opublikowano na łamach "European Journal of Preventive Cardiology". Więcej informacji na stronie. (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020