Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.10.2021
PL EN
14.12.2019 aktualizacja 14.12.2019

Działanie dymu papierosowego w dzieciństwie to większe ryzyko problemów z zachowaniem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci wystawione w pierwszych czterech latach życia na działanie dymu z papierosów, częściej wykazywały objawy hiperaktywności i sprawiały kłopoty wychowawcze - wykazało badanie amerykańskich naukowców.

Naukowcy z Pennsylvania State University i kilku innych amerykańskich ośrodków naukowych sprawdzili poziom nikotyny u ponad tysiąca dzieci w wieku 6, 15, 24 i 48 miesięcy. Rezultaty odnieśli do ewentualnych kłopotów z zachowaniem maluchów.

Ukazała się im liniowa zależność między wystawieniem na nikotynę a objawami hiperaktywności i problemami z zachowaniem u dzieci. Utrzymała się ona także po uwzględnieniu takich czynników, jak poziom zamożności rodziny, wykształcenie rodziców, występowanie u nich ADHD, depresja, poziom wrogości i IQ oraz komplikacje przy porodzie.

W nawiązaniu do tych rezultatów naukowcy zwracają uwagę na wcześniejsze wyniki badań na zwierzętach, pokazujące niekorzystny wpływ nikotyny na rozwój mózgu. Szczególnie dotyczy to rejonów związanych z impulsywnością i nadaktywnością.

„Często podkreśla się niebezpieczeństwa związane z paleniem podczas ciąży, ale nasze wyniki wskazują, że w czasie pierwszych kilku lat życia dzieci pozostają wrażliwe na szkodliwe działanie nikotyny” - ostrzega dr Lisa Gatzke-Kopp, autorka pracy opublikowanej na łamach „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.

Więcej informacji na stronach:

https://newsroom.wiley.com/press-release/journal-child-psychology-and-psychiatry/exposure-smoking-early-childhood-linked-hypera

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcpp.13157 (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021