24.09.2020
PL EN
13.12.2019 aktualizacja 13.12.2019

Komórki w uchu myszy udało się zmusić do regeneracji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy znaleźli sposób, aby nakłonić do podziałów komórki rzęsate, które odpowiadają za odbiór wrażeń słuchowych. To krok w kierunku leczenia wciąż dziś nieodwracalnych ubytków słuchu.

U dorosłych myszy, podobnie jak u ludzi, reagujące na dźwięk komórki rzęsate (zwane też włoskowatymi, rzęskowymi lub słuchowymi) nie odnawiają się. To oznacza, że kiedy ulegną uszkodzeniu, ubytek jest trwały.

U myszy regeneracja następuje jeszcze krótko po urodzeniu, ale u ludzi nawet wtedy już nie zachodzi.

Komórkom szkodzi przy tym. np. hałas, ulegają zniszczeniu wraz z wiekiem, a utrata słuchu to najczęstszy ubytek sprawności zmysłów.

Naukowcy z Massachusetts Eye and Ear Infirmary, w eksperymencie na myszach zdołali do pewnego stopnia pokonać ograniczenie dojrzałego ucha.

"To pierwsza praca, która pokazuje, że przez przeprogramowanie dorosłych komórek ucha środkowego ssaków, można je skłonić do podziałów i przemiany w komórki rzęsate, niezbędne do słyszenia" - podkreśla dr Zheng-Yi Chen, autor publikacji, która ukazała się na łamach pisma "Nature Communications".

"Odkrycie to, dotyczące odnowienia podziałów i tworzenia się komórek rzęsatych w całkowicie dojrzałym uchu środkowym, kładzie fundamenty pod praktyczne zastosowanie przeprogramowywania komórek i tworzenia komórek włoskowatych" - dodaje badacz.

Zespół z Massachusetts osiągnął swój sukces, aktywując dwa molekularne sygnały w komórkach. Oprócz tego, że zaczęły powstawać nowe komórki, to niektóre z nich miały cechy komórek słuchowych - zamieniały bodźce mechaniczne na elektryczne i łączyły się z neuronami.

"Nasza praca pokazała, że przeprogramowanie można uzyskać przez reaktywację genów aktywnych na wcześniejszych etapach rozwoju ucha środkowego. W ten sposób ukształtowane ucho nabrało cech ucha nowo narodzonej myszy, co umożliwiło mu regenerację" - wyjaśnia dr Chen.

"Najważniejszą częścią tego badania jest to, że w dojrzałym uchu ssaka nadal istnieje możliwość podziałów komórek i ich odnawiania się. Komórki trzeba odpowiednio przeprogramować, co usuwa fundamentalne bariery zapobiegające regeneracji niezbędnej do przywrócenia słuchu" - tłumaczy dalej specjalista.

To nie wszystko. Badacze mają nadzieję, że ich wyniki posłużą za model do prac nad regeneracją innych tkanek, w tym siatkówki i centralnego układu nerwowego.

Więcej informacji na stronie: https://www.nature.com/articles/s41467-019-13157-7

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020