15.01.2021
PL EN
09.12.2019 aktualizacja 09.12.2019

Rzeszów/ Studenci o internecie w kontekście rozwoju i zagrożeń

Warszawa 2009-08-08. Nz. laptop i mysz komputerowa. PAP/Andrzej Wiktor/Archiwum Warszawa 2009-08-08. Nz. laptop i mysz komputerowa. PAP/Andrzej Wiktor/Archiwum

Jak możemy wykorzystać internet w naszym życiu, jaki jest jego wpływ na nas, jakie zjawiska społeczne pojawiły się wraz z jego upowszechnieniem – to niektóre zagadnienia, jakie będą poruszane w poniedziałek podczas studenckiej konferencji w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

Konferencja "Internet – cyfrowa przestrzeń rozwoju i zagrożenia", organizowana przez koła naukowe działające w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbędzie się w poniedziałek w kampusie uczelni.

Przybliżając tematykę konferencji, rzecznik uczelni Przemysław Pawlak wyjawił, że podczas spotkania studenci, prezentując różne sposoby postrzegania internetu, będą próbowali spojrzeć na niego jako cyfrową przestrzeń zarówno rozwoju, jak i zagrożenia.

"Spróbują odpowiedzieć na szereg nurtujących pytań, m.in. jak internet wpływa na nasze życie, w jaki sposób możemy go wykorzystać, jakie nowe zjawiska społeczne pojawiły się wraz z upowszechnieniem się internetu, a jakie przeniknęły do sieci, nabierając nowego wymiaru oraz czy w sieci możemy czuć się bezpiecznie" – wymieniał Pawlak.

Podczas spotkania referaty wygłoszą przedstawiciele 11 różnych kół naukowych, którzy będą mówić m.in. o systemach informatycznych w zapewnianiu bezpieczeństwa, zagrożeniach w gospodarce elektronicznej, systemie monitorowania i wczesnego ostrzegania przeciwpowodziowego, cyberprzestępczości we współczesnym świecie. Pojawią się też tematy związane z bezpieczeństwem danych gromadzonych w systemach informatycznych instytucji państwowych w ocenie Najwyższej Izby Kontroli oraz korzyści i zagrożenia wynikające z biometrii w kontekście Systemu Zaufania Społecznego Chin.

"Mowa będzie także o metodach wyłudzeń za pomocą internetu, cyberstalkingu w mediach społecznościowych, zagrożeń związanych z sieciami teleinformatycznymi, prognozach rozwoju handlu internetowego w Polsce i o rynku cyfrowym w UE” – wskazywał rzecznik.

Pojawią się także tematy dotyczące dzieci w internecie, niebezpieczeństwa naruszenia dóbr osobistych oraz internetowych swatek, na przykładzie aplikacji randkowych.

Pawlak dodał, że gościem specjalnym studenckiej konferencji będzie m.in. Paulina Pasławska z G2A.COM., która opowie o sztucznej inteligencji wspierającej działania marketingowe, i student Politechniki Rzeszowskiej Kamil Guzek, który przełamując zabezpieczenia routera Wi-Fi, pokaże w praktyce, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie własnej sieci.

Rzecznik zaznaczył, że konferencja ta będzie pierwszym wydarzeniem, podczas którego studenci będą mogli zdobyć punkty w ramach "Mixa edukacyjnego". Jest to nowy program, który premiuje dodatkową aktywność dydaktyczną i organizacyjną studentów WSPiA. Dzięki punktom zdobytym za działalność dydaktyczną student będzie mógł podnieść w semestrze ocenę z danego przedmiotu o jeden stopień. (PAP)

Autor: Agnieszka Pipała

api/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2021