Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.12.2019 aktualizacja 09.12.2019

Lubuskie/ Akcja karmnik także w Parku Narodowym „Ujście Warty”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przyrodnicy z Parku Narodowego „Ujście Warty” w Lubuskiem w ramach ogólnopolskiej akcji karmnik zapraszają do udziału „Niedzielach przy karmniku”. To okazja, by wziąć udział w obserwacji i obrączkowaniu ptaków - poinformował Michał Wołowik z PN „Ujście Warty”.

„Podczas takich spotkań obserwujemy i odławiamy ptaki, które przylatują do parkowego karmnika. Ptaki są ważone, mierzone, określany jest gatunek. Ptak otrzymuje niewielką obrączkę na nogę i jest wypuszczany na wolność” – powiedział Wołowik.

Zaobrączkowany ptak ma swoją historię w Centrali Obrączkowania Ptaków. Jest ona tworzona dzięki pracy ornitologów czy miłośników przyrody, którzy odczyty z obrączek przesyłają do bazy danych drogą internetową za pośrednictwem specjalnego formularza.

„Zapisywane jest m.in. gdzie i kiedy ptak był widziany. Dzięki temu wiemy, które gatunki odlatują od nas na zimę, którędy przebiegają trasy ich wędrówek a nawet jak szybko mogą się przemieszczać” – wyjaśnił Wołowik.

Dodał, że samo odczytywanie numerów obrączek bez odławiania nie zawsze jest łatwe, gdyż obrączki są małe, by nie obciążać ptaków. W przypadku niewielkich ptaków, na przykład przy karmniku, najbardziej pomocny będzie aparat fotograficzny.

„Dużo łatwiej jest odczytać numer ze zdjęcia niż z przelatującej z miejsca na miejsce sikorki. Może nam się przydać również lornetka. Większym ptakom, takim jak gęsi czy łabędzie, często oprócz obrączki na nodze zakładana jest kolorowa obroża na szyję – przy odrobinie szczęścia da się ją odczytać nawet gołym okiem” – wyjaśnił Wołowik.

Spotkania (łącznie cztery) przy karmniku w Parku Narodowym „Ujście Warty” odbędą się grudniu, styczniu i lutym; będą rozpoczynały się o wschodzie słońca czyli około godzin 8. Pierwsze zaplanowano w niedzielę, 15 grudnia br. Terminy spotkań są na stronie: www.pnujsciewarty.gov.pl

Podczas takich wizyt przy karmniku, co pół godziny obrączkarz będzie odławiał przy użyciu delikatnej siatki ptaki i zakładał im obrączki. W międzyczasie będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać dany gatunek, jak określić wiek i płeć ptaka.

Rozlewiska i łąki Parku Narodowego "Ujście Warty" to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: w czasie pierzowiska oraz migracji. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle 60-80 tys., a maksymalnie nawet 200 tys. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ skr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024