21.09.2020
PL EN
17.12.2019 aktualizacja 17.12.2019

AstraZeneca i Uniwersytet Warszawski będą współpracować, m.in. w poszukiwaniu nowych terapii

Na zdjęciu Alina Pszczółkowska i Robert Dwiliński. Fot. materiały prasowe Na zdjęciu Alina Pszczółkowska i Robert Dwiliński. Fot. materiały prasowe

AstraZeneca Pharma Poland i Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę o współpracy. Studenci i naukowcy UW uzyskają szerszy dostęp do ekspertów, a firma zyska możliwość rozwijania wybranych pomysłów naukowców UW, m.in. w poszukiwaniu nowych terapii.

Jak poinformowała AstraZeneca w przesłanym we wtorek komunikacie, współpraca obejmie: prowadzenie wspólnej działalności badawczej i rozwojowej w oparciu o dostępne globalne platformy współpracy AstraZeneca, wspierania działalności edukacyjnej na rzecz UW i AstraZeneca - poprzez budowanie i realizowanie programów wymiany kadr, indywidualne sesje mentoringu dla start-upów biotechnologicznych związanych z UW i wspieranie realizowania doktoratów wdrożeniowych.

„W ramach umowy AstraZeneca i UOTT będą się koncentrować także na dwóch innych obszarach. Z jednej strony na rozwijaniu oferty dla studentów poprzez wypracowanie atrakcyjnych programów praktyk. Z drugiej strony – na wdrażaniu takich form współdziałania, które dadzą rezultat w postaci zwiększania wartości własności intelektualnej” – podano w komunikacie.

Polski oddział firmy, nazywany Warsaw Site, zatrudnia ponad 1800 osób, z których ponad połowa zajmuje się projektami z zakresu badań i rozwoju.

„Zawiązanie długofalowej współpracy z czołową firmą z sektora biofarmaceutycznego pozwoli obu stronom projektować konkretne inicjatywy dla rozwoju nowych technologii, a także szybciej i skuteczniej wdrażać innowacyjne rozwiązania” – powiedział Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW, cytowany w komunikacie.

Jego zdaniem współpraca z Warsaw Site będzie szczególnie cenna dla naukowców z takich dziedzin jak chemia, biologia, fizyka czy informatyka, zainteresowanych komercjalizacją swoich odkryć lub zewnętrznym finansowaniem dalszych badań. „Bezpośredni kontakt z doświadczonymi ekspertami pomoże przyspieszyć transfer technologii lub lepiej ukierunkować prace naukowe” – uważa dyrektor UOTT.

Z kolei wiceprezes zarządu AstraZeneca Pharma Poland Alina Pszczółkowska zadeklarowała, że firma chce wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie z Wielkiej Brytanii i Szwecji i być pionierami kooperacji biznesu i nauki w obszarze farmacji w Polsce. „Mam nadzieję, że dzięki współpracy z naukowcami skupionymi wokół uczelni wyższych oraz klastrów Life Science na całym świecie, a teraz także w Polsce, będziemy jeszcze szybciej przybliżać się do jednego z głównych celów działalności AstraZeneca: wyeliminowania raka jako przyczyny zgonu” – dodała.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020