17.01.2021
PL EN
24.12.2019 aktualizacja 24.12.2019

Składnik zielonej herbaty pomocny w walce z gruźlicą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przeciwutleniacz zawarty w zielonej herbacie może mieć kluczowe znaczenie w leczeniu gruźlicy – wykazały badania przeprowadzone w Singapurze. Wnioski zostały opublikowane w piśmie „Scientific Reports”.

Podczas serii badań laboratoryjnych naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang wykazali, że występujący w zielonej herbacie galusan epigallokatechiny (EGCG) posiada właściwości hamujące rozwój szczepu bakterii, który powoduje gruźlicę.

Galusan epigallokatechiny wiąże się z syntazą ATP, enzymem zapewniającym energię do aktywności komórkowej. W rezultacie bakteria doznaje spadku energii niezbędnej do procesów zapewniających jej stabilność i rozwój, a także do tworzenia ścian komórkowych, co prowadzi do obumierania komórek.

Naukowcy badali bakterie Mycobacterium smegmatis i Mycobacterium bovis, należące do tej samej rodziny co prątek gruźlicy i mające podobną strukturę.

Dane te mogą pomóc opracować nowe leki na gruźlicę, która wciąż jest dużym problemem m.in. w Azji Południowo-Wschodniej. Prątek gruźlicy wykazuje coraz większą oporność na dostępne obecnie leki, dlatego bardzo ważne jest stworzenie nowych metod walki z tą groźną bakterią – podkreślają autorzy.

Źródło tutaj. (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021