21.04.2021
PL EN
25.12.2019 aktualizacja 25.12.2019

Żółwie olbrzymie mają niebywałe zdolności pamięciowe

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Olbrzymie żółwie lądowe, choć powolne, wcale nie są ociężałe umysłowo. To inteligentne zwierzęta obdarzone bardzo dobrą – jak na gady – pamięcią – wynika z badania opublikowanego na łamach „Animal Cognition”.

Na podstawie testów przeprowadzonych na żółwiach olbrzymich i żółwiach słoniowych naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii w Okinawie (Japonia) wykazali, że zwierzęta te potrafią odtworzyć wyuczone zachowania nawet po 9 latach przerwy.

Badacze trenowali żyjące w zuryskim i wiedeńskim zoo żółwie, stosując technikę wzmocnień pozytywnych – gdy zwierzęta dobrze wykonały jakieś zadanie, nagradzali je przysmakiem, np. marchewką lub burakiem.

W ten sposób nauczyli gady chwytać kolorową piłkę umiejscowioną na końcu patyka; następnie chwytać piłkę położoną dwa metry dalej; a na końcu chwytać piłkę określonego, przypisanego każdemu zwierzęciu koloru.

Po trzech miesiącach specjaliści wrócili do zoo, by sprawdzić, czy żółwie zapamiętały cokolwiek z udzielonych im lekcji.

Okazało się, że olbrzymy zapamiętały doskonale i bez zastanowienia wykonywały dwa pierwsze zadania. Nie bardzo potrafiły przypomnieć sobie tylko, jakiego koloru piłkę miały łapać w trzecim zadaniu, ale i tak automatycznie szybciej ruszały do tej właściwej.

Trzy żółwie olbrzymie z wiedeńskiego zoo, które odwiedzono dziewięć lat później, nadal pamiętały, co trzeba robić. Wykazały się niebywałą – jak na gady – pamięcią.

„Gdy odkryto olbrzymie żółwie lądowe, uznano je za głupie, bo można je było łatwo złapać i umieścić na statku jako zapas świeżego mięsa” – mówi dr Tamar Gutnick, główna autorka badania.

Już jednak Darwin zauważył – podkreśla - iż żółwie słoniowe z Galapagos pokonywały duże odległości od miejsca, w którym jadły czy piły, do miejsca kąpieli błotnych – musiały się więc cechować dobrą pamięcią. Żółwie można też było nauczyć, by na statku pozostawały w jednym miejscu lub rozpoznawały swoich "właścicieli".

W niniejszym badaniu naukowcy wykazali, że olbrzymie żółwie lądowe faktycznie są duże sprytniejsze, niż wcześniej myślano. Stwierdzili ponadto, że żółwie lepiej uczą się w grupie, a to pierwszy udokumentowany przypadek społecznego uczenia się wśród tych zwierząt, które na ogół nie uchodzą za zbyt towarzyskie.

O badaniu można przeczytać na stronie. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021