16.01.2021
PL EN
30.12.2019 aktualizacja 30.12.2019

Gdańsk/I zjazd studiujących za granicą stypendystów Fahrenheita

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W ciągu ostatnich 15 lat ponad 100 osób dostało z budżetu miasta Gdańska stypendium Fahrenheita, na podjęcie studiów za granicą. Gdańsk jest jedyną gminą w Polsce fundującą takie granty. W sobotę odbył się I zjazd Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita.

W spotkaniu, zorganizowanym w Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uczestniczyło kilkudziesięciu byłych i obecnych stypendystów Fahrenheita.

"Stypendium Fahrenheita to nie tylko grant finansowy i pieniądze, ale także możliwość spełniania naszych marzeń i możliwości osobistego rozwoju" - powiedziała prezes Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita 23-letnia Julia Stankiewicz, która jest na trzecim roku inżynierii lotniczej i kosmicznej na uczelni Manchesterze (Wielka Brytania).

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że w ciągu 15 lat stypendium Fahrenheita otrzymało ponad 100 najzdolniejszych absolwentów szkół średnich w mieście. Miasto wydało na ten cel ponad 9,6 mln zł. Od roku akademickiego 2005/2006 przyznano ogółem 390 stypendiów.

"Nie ma takiego drugiego programu w Polsce. Pomysłodawcą i wielkim fanem stypendium Fahrenheita był prezydent Paweł Adamowicz (zamordowany w styczniu 2019 r. - PAP). Większość z was żyje i mieszka dziś za granicą. Jestem z was dumna, ale nie ukrywam też, że dla mnie dzisiaj największym wyzwaniem jest to, jak przyciągnąć studentów do Gdańska i spowodować, aby chcieli zostać w naszym mieście" - powiedziała Dulkiewicz.

Głos podczas zjazdu stypendystów zabrała także żona b. prezydenta Gdańska, europoseł Magdalena Adamowicz.

"Dla Pawła najważniejsze było to, że dzięki stypendium Fahrenheita stworzą się w Gdańsku nowe elity intelektualne; że w mieście będą ludzie, którzy będą potrafili myśleć krytycznie, poznawszy wcześniej inne kraje i kultury. Przez wiele lat złościłam się, że Paweł między świętami mówił, że musi być w Gdańsku i nie możemy mieć wolnego dla siebie, bo musi się spotkać z +moimi stypendystami", bo tak o was mówił. Tłumaczył mi, że przyjeżdżacie na kilka dni do kraju i musi się dowiedzieć, co u was słychać, co osiągnęliście, jakie macie trudności" - mówiła Adamowicz.

Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita jest pierwszym w Polsce stypendium przeznaczonym na finansowanie studiów zagranicznych. Początkowo stypendia były przyznawane gdańskim absolwentom matury międzynarodowej. Od jedenastu lat mogą się o nie ubiegać również osoby legitymujące się maturą polską i wybitnymi osiągnięciami oraz działalnością na rzecz środowiska gdańskiego. Program przeznaczony jest dla studentów rozpoczynających zarówno jednolite studia magisterskie i magistersko-inżynierskie, jak i licencjackie (I stopnia) oraz magisterskie (II stopnia).

W tym roku Kapituła Stypendialna przyznała na rok akademicki 2019/2020 stypendia 20 studentom na łączną kwotę 437 tys. zł. Otrzymało je 17 studentów, którzy zdobyli je także w poprzednim roku akademickim oraz trzy studentki, które rozpoczynają w tym roku studia poza granicami kraju. Stypendyści otrzymywać będą 2500 zł brutto przez dziewięć miesięcy, a trzy osoby - przez dziesięć miesięcy (ze względu na dłuższy rok akademicki).

Patron stypendium, Gabriel Daniel Fahrenheit, urodził się w Gdańsku w 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców. W wieku kilkunastu lat opuścił Gdańsk i osiadł w Holandii, a następnie w Anglii, gdzie oddał się pracy naukowej i został m.in. członkiem słynnego angielskiego towarzystwa naukowego Royal Society. Zmarł w Hadze w 1736 r.

Fahrenheit znany jest głównie z tego, że jako pierwszy w przyrządzie służącym do mierzenia temperatury użył rtęci (wcześniej rolę tę pełnił alkohol) i opracował własną skalę liczącą od zera do 212 stopni. Skala Fahrenheita stosowana jest nadal w krajach anglosaskich. W pozostałych rejonach świata stosuje się skalę Celsjusza opracowaną w 1742 roku przez szwedzkiego fizyka i astronoma Andreasa Celsjusza.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mmu/

Copyright © Fundacja PAP 2021