Ministerstwo Edukacji i Nauki

14.06.2021
PL EN
10.01.2020 aktualizacja 10.01.2020

Aktywność mózgu dzieci z autyzmem utrudnia im zasypianie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci z autyzmem są bardziej narażone na zaburzenia snu ze względu na charakterystyczną aktywność mózgu powodującą płytki sen – poinformowali naukowcy z Izraela na łamach pisma „Sleep”.

Wcześniejsze badania wskazywały, że od 40 do 80 proc. dzieci ze spektrum autyzmu doświadcza zaburzeń snu. Mają one problemy z zasypianiem i często wybudzają się w nocy.

Naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu analizowali aktywność mózgu podczas snu u 29 dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem oraz 23 dzieci bez autyzmu.

Dla fazy snu głębokiego, która występuje szybko po zaśnięciu, charakterystyczne jest występowanie wolnych fal mózgowych o wysokiej amplitudzie. W przypadku dzieci z autyzmem fale te są średnio o 25 proc. słabsze niż powinny, co powoduje problemy z zasypianiem i wejściem w regenerujący sen głęboki.

Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają skoncentrować się na sposobach zwiększenia siły wolnych fal mózgowych, umożliwiających lepszą regenerację organizmu. Testować będą m.in. działanie terapii behawioralnej, zwiększenie aktywności fizycznej czy zastosowanie medycznej marihuany.

Więcej informacji: DOI: 10.1093/sleep/zsz309 (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021