04.12.2020
PL EN
09.01.2020 aktualizacja 09.01.2020

Rośliny mogą uczynić życie zawodowe mniej stresującym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nawet niewielka roślina umieszczona w polu widzenia pracowników biurowych może przynieść korzyści w redukowaniu stresu – uważają naukowcy z University of Hyogo na Wyspie Awaji w Japonii.

Masahiro Toyoda, Yuko Yokota, Marni Barnes i Midori Kaneko badali praktyczne wykorzystanie roślin doniczkowych w obniżaniu poziomu stresu wśród pracowników, którzy zwykle są pozbawieni możliwości przebywania w zielonym otoczeniu.

We współczesnym społeczeństwie redukowanie stresu w pracy staje się palącą kwestią. Choć wielokrotnie dowodzono, że rośliny działają uspokajająco na osoby regularnie doświadczające stresowych sytuacji, w tym przypadku badano wpływ psychologiczny i fizjologiczny konkretnie roślin doniczkowych. Zamiast prowadzić eksperymenty w laboratorium, naukowcy mierzyli poziom stresu u pracowników prawdziwych biur.

„Aktualnie niewiele osób w pełni rozumie i wykorzystuje antystresowe właściwości roślin w miejscu pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się zweryfikować wpływ roślin na poziom stresu w prawdziwym biurze” – powiedział Toyoda.

Zespół sprawdzał zmiany w poziomie stresu fizjologicznego i psychologicznego przed i po umieszczeniu roślin na biurkach pracowników. W badaniu wzięły udział 63 osoby. Zalecono im, żeby w chwilach przemęczenia robili sobie przy biurku trzyminutowe przerwy.

Wszystkie rośliny wykorzystane w badaniu zostały wybrane przez uczestników, którzy potem postawili je na swoich biurkach (bierny kontakt z roślinami). Mieli także możliwość zajmowania się rośliną (aktywny kontakt). Badacze uznali, że oba rodzaje kontaktu miały wpływ na zmniejszenie poziomu stresu i zmęczenia. Uczestnicy mieli do wyboru kilka rodzajów roślin, m.in. niewymagające podłoża oplątwy, bonsai, kaktusy San Pedro, rośliny o ozdobnych liściach i sukulenty.

Naukowcy sugerują na łamach „ASHS HortTechnology”, że małe rośliny doniczkowe mogą być ekonomicznym sposobem na poprawę warunków w biurze. Dla firm ogrodniczych z kolei kwestia zdrowia psychicznego pracowników biurowych otwiera nowe obiecujące rynki zbytu. (PAP)

mrt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020