04.12.2020
PL EN
10.01.2020 aktualizacja 10.01.2020

Kraków/ Na kampusie UJ powstanie nowoczesna infrastruktura sportowa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie planuje utworzyć nowoczesną infrastrukturę sportową na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Uczelniane Centrum Sportowo-Rekreacyjne zainauguruje działalność w 2022 r.

Dwukondygnacyjny budynek powstanie u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej na Ruczaju. Jak powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik, w czwartek ruszyły prace przygotowujące teren pod inwestycję.

Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku. Obiekty mają być gotowe w 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy z wykonawcą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, inwestycja powinna być sfinalizowana na początku 2022 r.

Na terenie dwukondygnacyjnego kompleksu znajdą miejsce: trybuny z 330 miejscami, boiska do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz elementy małej architektury – siłownia zewnętrzna, ławki, stoły szachowe i do ping-ponga. Wewnątrz będą siłownia, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze techniczno-administracyjne, sala konferencyjna. Nie zabraknie miejsc parkingowych dla studentów i kadry naukowej.

Działki, na których wyrośnie sportowy kompleks, stanowią obszar o istotnych walorach przyrodniczych, dlatego UJ zlecił dodatkową ekspertyzę ekologiczną. Dokument przygotowany przez specjalistów z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera zawiera szereg sugestii, które zostaną zrealizowane.

„Opracowanie to zakłada liczne kompensacje przyrodnicze, takie jak zbiornik wodny dla rozmnażania płazów, reintrodukcja (ponowne wprowadzanie - PAP) wybranych gatunków łąk trzęślicowych oraz publicznie dostępne trasy edukacyjne. W celu powiększenia terenów zielonych uczelnia pozyskała od osób prywatnych sąsiednie działki o powierzchni 0,5 ha” – powiedziała kanclerz UJ Monika Harpula.

Podkreśliła także, że uczelnia mocno ograniczyła pierwotne plany inwestycyjne, by jak najmniej ingerowały one w naturalne środowisko. „Uczelni zależy na utrzymaniu walorów ekologicznych” – zapewniła.

Studenci UJ zajęcia wychowania fizycznego mają w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej. Ta baza sportowa jest niewystarczająca w związku z czym uczelnia wynajmuje dodatkowe obiekty.

Harpula podkreśliła, że na kampusie studiuje prawie połowa studentów UJ i obiekty sportowe były od samego początku planowane w ramach wieloletniej inwestycji, ale oczywistym było że najpierw powstaną budynki dydaktyczne i badawcze. „Naturalną koleją rzeczy jest teraz uzupełnienie istniejących tam obiektów o kolejne funkcje” – zaznaczyła. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020