25.09.2020
PL EN
11.01.2020 aktualizacja 11.01.2020

Naukowcy wykryli setki nowych wirusów... w owadach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W organizmach owadów należących do ponad tysiąca gatunków niemieccy badacze wykryli wirusy, reprezentujące aż 20 różnych rodzajów. Może to pozwolić na diagnozowanie rzadkich, nietypowych chorób.

Nieznane wcześniej, wywołujące choroby wirusy zwykle pochodzą od zwierząt - zwracają uwagę specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Charité w Berlinie. Zespół ten specjalizuje się właśnie w wyszukiwaniu takich odzwierzęcych wirusów.

"Każdy nowy wirus, który znajdujemy, może być przyczyną nieznanej wcześniej choroby, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt hodowlanych" - mówi prof. Christian Drosten, autor pracy opublikowanej na łamach "PLOS Pathogens".

"Im więcej wirusów zidentyfikujemy i dodamy do naszej bazy danych, tym łatwiej będzie nam rozpoznać nową i nietypową chorobę" - wyjaśnia ekspert.

Jeśli pojawia się pacjent z nietypowymi objawami, za pomocą sekwencjonowania DNA można znaleźć obecne w jego organizmie wirusy i porównać ze zgromadzonymi w bazie.

Natomiast w ramach nowego badania naukowcy przeanalizowali największą międzynarodową bazę z danymi na temat transkryptomu owadów. Transkryptom pozwala określić, jakie geny są aktywne w danym organizmie. W owadach należących do 1243 gatunków badacze wykryli wirusy, reprezentujące aż do 20 różnych rodzajów.

"To prawdopodobnie największa próbka badawcza zwierząt, sprawdzona kiedykolwiek pod kątem obecności wirusów" - mówi prof. Drosten.

Więcej informacji tutaj i tu.

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020