21.09.2020
PL EN
21.01.2020 aktualizacja 21.01.2020

Hiszpańscy naukowcy testują terapię na międzybłoniaka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Hiszpańscy naukowcy zidentyfikowali dwa leki, które w połączeniu mogą przeciwdziałać rozwojowi międzybłoniaka, złośliwego nowotworu wywodzącego się z komórek pokrywających błony surowicze, często powstającego wskutek kontaktu z azbestem.

Jak poinformował wchodzący w skład zespołu badawczego prof. Paco Real naukowcom udało się opracować formułę dwóch leków, których połączenie może skutecznie przeciwdziałać rozwojowi międzybłoniaka w organizmach myszy.

Pracownik hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem (CNIO) zaznaczył, że naukowcy przeprowadzili już badania na myszach. Przed nimi kolejne fazy badań klinicznych. Paco Real wyjaśnił, że oba leki: Selumetinib oraz AZD8186 były już wcześniej testowane pod kątem przydatności w leczeniu innych nowotworów.

"Nasze badanie jest o tyle ważne, że międzybłoniak to nowotwór, który dotychczas stosunkowo rzadko był przedmiotem badań. Poza tym, rokowanie w przypadku tej choroby jest złe (...)” - stwierdził Paco Real.

Badanie pracowników CNIO jest finansowane przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia, innowacji i uczelni wyższych, Instytut Zdrowia im. Karola III, Hiszpańską Federację Walki z Nowotworami, francuski Krajowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych, a także z funduszy europejskich.

Międzybłoniak jest stosunkowo rzadkim nowotworem. Najczęstszą jego lokalizacją jest opłucna. Pacjent chory na międzybłoniaka żyje zazwyczaj 14-18 miesięcy. (PAP)

zat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020